API podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 7,1 mln baryłek. To kolejna duża zwyżka zapasów – w poprzednim tygodniu wzrosły one o 9,3 mln baryłek. Liczba przedstawiona przez API przewyższa także oczekiwania rynkowe, które zakładały wzrost zapasów o 3,5-3,9 mln baryłek. W dużym stopniu wzrost zapasów wynika z obniżonej aktywności niektórych amerykańskich rafinerii, w których trwają obecnie prace remontowe, jednak i tak raport API miał negatywny wydźwięk.

Stronie podażowej sprzyjały wczoraj także komentarze przed dzisiejszym spotkaniem przedstawicieli krajów OPEC z producentami ropy naftowej spoza kartelu. Państwa byłego ZSRR zakomunikowały bowiem, że nie mają zamiaru ograniczać produkcji ropy naftowej i, podobnie jak kraje OPEC, mają zamiar walczyć o swój udział w rynku. To zaś może zapowiadać dłuższy okres niskich cen ropy naftowej. Azerbejdżan w ogóle nie przyjął zaproszenia kartelu na dzisiejsze spotkanie w Wiedniu.

Dzisiaj możemy spodziewać się większej ilości informacji ze spotkania krajów produkujących ropę naftową. Dodatkowo, pojawi się raport amerykańskiego Departamentu Energii dotyczący zapasów paliw w USA. Obie kwestie prawdopodobnie będą sprzyjały sprzedającym, jednak po wczorajszych pesymistycznych komunikatach, dzisiejsza sesja może być relatywnie spokojna.

Skok importu cukru do Chin o 80%.

Dzisiaj rano pojawiły się dane dotyczące importu cukru do Chin. Okazały się one wyjątkowo dobre – we wrześniu import tego surowca do Chin wzrósł aż o 80,1% w relacji do tego samego miesiąca poprzedniego roku. Ogólnie, w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku import cukru do Chin był o 55,2% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Ta informacja jednak nie wpłynęła dzisiaj istotnie na cenę cukru na globalnym rynku. Prawdopodobnie spora część importowanego cukru (według różnych szacunków nawet połowa) nie zostanie bowiem wykorzystana od razu w przemyśle, lecz trafi do magazynów. Duże zakupy cukru w Chinach były bowiem próbą wykorzystania niskich cen tego surowca na globalnym rynku. Istnieją wręcz obawy, że skok popytu na cukier ze strony Chin teraz oznacza, że w kolejnych miesiącach ten popyt będzie przytłumiony.