Rekomendację Izby otrzymali: członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz dr Marek Chrzanowski z SGH - wszyscy zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. W głosowaniu przepadła kandydatura dr hab. Marka Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którego zgłosiła Platforma Obywatelska.

Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej komisji finansów publicznych powiedział IAR, że o takim wyborze zdecydowała nie tylko wiedza ekonomiczna kandydatów, ale również ich poglądy na możliwość poluzowania polityki finansowej, która służyłaby rozwojowi gospodarczemu kraju. - Komisja wczoraj sprawdzała kwalifikacje, dziś mówiliśmy także o poglądach ekonomicznych. Te różnice pomiędzy naszymi kandydatami, a kandydatem PO były mocno zarysowane - powiedział senator Bierecki.

- To oczywiście był wybór polityczny, innego się nie spodziewałem - powiedział po głosowaniu senator PO Kazimierz Kleina. Wiceprzewodniczący senackiej komisji finansów dodał, że ma nadzieję, że wybrani przez PiS członkowie RPP będą pilnowali stabilności złotego, niskiej inflacji oraz, że będą dbali o to, żeby finanse publiczne w Polsce miały się dobrze. - Tak deklarowali, tak przysięgali - dodał senator Kleina.

W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący i dziewięciu członków, powoływanych po trzech przez prezydenta, Sejm i Senat na sześcioletnią kadencję.

>>> Polecamy: Poważna reforma fiskusa. Rząd wraca do pomysłu sprzed 10 lat