Grecja, Włochy, Portugalia czy Hiszpania to destynacje, które w trakcie mroźnych miesięcy mogą budzić szczególnie ciepłe uczucia. Trudno się temu dziwić skoro na przykład w Portugalii nawet zimą panuje w miarę przyjemna pogoda. Słupki rtęci pokazują tam przeważnie kilkanaście stopni ciepła, a nie mrozu.

Co więcej po trwających kilka lat przecenach, nieruchomości w cieplejszych rejonach Europy stały się znacznie bardziej przystępne cenowo – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Na przykład w Hiszpanii już za równowartość 250 - 300 tys. zł można kupić dom z trzema sypialniami w mieście, dwa razy większą nieruchomość na wsi lub apartament w kompleksie z basenem. Co warto podkreślić, oferty w tym przedziale cenowym nie dotyczą już tylko nieruchomości z dala od cywilizacji czy w budynkach wymagających generalnego remontu – wynika z danych portalu Kyero.

>>> Czytaj też: Za mieszkanie zapłacimy o 20 tys. zł więcej. Przez podatek bankowy

Na Cyprze za apartament z dwiema sypialniami trzeba już zapłacić około 450 – 500 tys. zł, a na terenie Algarve (Portugalia) trzeba dysponować o połowę wyższym budżetem, aby myśleć o domu na wsi lub apartamencie z dwiema lub trzema sypialniami w miejscowościach popularnych turystycznie (np. Portimao czy Albufeira) – wynika z informacji firmy Ideal Homes Portugal.

Droższe propozycje przestawia firma Taylor Wimpey. Ta sugeruje, że za około 900 tys. zł można stać się już właścicielem domu wakacyjnego z wyższej półki na Balearach.
Wszystko to w opinii analityków cytowanych przez portal Property Wire może w tym roku spowodować duży napływ brytyjskich nabywców, którzy przeceny wykorzystają do zakupów nieruchomości wakacyjnych.

Problemem, który obserwatorzy wydają się jednak pomijać jest tzw. kryzys migracyjny. Potężny napływ migrantów może odstraszać letników od wizyt na niektórych wyspach greckich, południowych wybrzeżach Włoch, czy Chorwacji. Spora część imigrantów przepływa przez terytoria właśnie tych krajów – wynika z danych Eurostatu i Frontex. Pod tym względem znacznie spokojniejsze są rejony zachodniej Europy – Portugalii i Hiszpanii.

>>> Czytaj też: Oto sygnały mówiące, że pora na zmianę mieszkania