Minister poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że do resortu dotarły wstępne szacunki z Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczeń ulgi termomodernizacyjnej za 2019 rok. Ulga została wprowadzona 1 stycznia 2019 r. i zgodnie z nią podatnik może odliczyć wydatki poniesione w danym roku m.in. na materiały budowlane, usługi związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł.

"To jest ta ulga, którą wprowadziliśmy na +Czyste powietrze+ dla polskich rodzin. Polacy bardzo mocno z niej skorzystali. Bardzo się cieszę, że 3 mld zł w ramach ulgi termomodernizacyjnych do polskich rodzin trafiło" - powiedział minister.

Dodał, że dodając do ulgi zatwierdzone środki w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze", to na działania wspierające poprawę jakości powietrza w naszym kraju przekazano już dotąd ponad 5 mld zł.

Reklama

Kurtyka wyjaśnił, że do tej pory w ramach programu złożono 142 tys. wniosków, a ponad 2,2 mld zł zostało zatwierdzonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska - które są operatorem programu.

>>> Polecamy: Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia

Przypomniał, że od 15 maja obowiązuje zmodernizowana odsłona programu, która zakłada m.in. uproszczone wnioski o dotacje, co skraca czas ich rozpatrywania. Dodał, że od 10 czerwca wnioski można składać elektronicznie na pośrednictwem strony gov.pl.

"Te program stale się rozwija, odpowiadamy na potrzeby beneficjentów" - podkreślił Kurtyka.

Minister odniósł się na konferencji do zapowiedzi kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który niedawno zapowiedział, że Polacy na walkę ze smogiem będą mogli liczyć na dotacje w wysokości 10 tys. zł.

"Już dzisiaj w ramach +Czystego powietrza+ można uzyskać dwukrotnie większa kwotę, a po zmianach legislacyjnych, nad którymi pracujemy, będzie możliwe uzyskanie ponad trzykrotnie większej kwoty dla najuboższych" - powiedział.

Celem programu "Czyste powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu to 103 mld zł.

>>> Polecamy: UE: Wkład źródeł morskich w produkcję energii może wynieść 35 proc. do 2050 r. [RAPORT]