Dane Global Electricity Review pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił znaczny postęp w produkcji energii słonecznej i wiatrowej. W 2022 r. energia słoneczna wygenerowała rekordowe 245 TWh w 2022 r., podczas gdy wiatr dodał rekordową liczbę 312 TWh – łącznie odpowiadając za 80 procent zwiększonego światowego zapotrzebowania na energię elektryczną w tym roku. Jednak węgiel i inne paliwa kopalne nadal są potrzebne do zaspokojenia rosnącego światowego popytu na energię elektryczną.

Według raportu w Azji notuje się największy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Ameryka Łacińska była jedynym regionem, który zwiększył moc czystej energii wystarczająco szybko, by zaspokoić rosnący popyt na prąd w ciągu ostatnich siedmiu lat, jednocześnie zmniejszając produkcję paliw kopalnych.

Na całym świecie odnotowano średnio 2,5-procentowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w 2022 r.

W raporcie przeanalizowano dane dotyczące energii elektrycznej z 78 krajów, reprezentujących 93 procent światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, i uwzględniono szacunkowe zmiany brakujących danych.

Reklama
ikona lupy />
Roczna globalna zmiana w wytwarzaniu energii elektrycznej / statista.com

Mniej zamkniętych elektrowni węglowych

Dane Global Electricity Review Ember pokazują, że produkcja energii elektrycznej z węgla wzrosła w ubiegłym roku o 1,1 procent, co jest zgodne ze średnim tempem wzrostu w ostatniej dekadzie. Ember twierdził, że chociaż tempo otwierania nowych elektrowni węglowych nie wzrosło, w 2022 roku zamknięto mniej obiektów niż w jakimkolwiek roku od 2015 roku. Analitycy tłumaczą to faktem, że państwa starają się utrzymać moce rezerwowe.

ikona lupy />
Gigawaty mocy węglowej dodanej lub utraconej w wyniku otwierania lub zamykania elektrowni na całym świecie / statista.com