Dotychczas abonament RTV pobierany był przez Pocztę Polską, jednak z roku na rok wpływy z niego, które mają być przeznaczane na realizację misji publicznej przez TVP i PR, maleją.

Grupa ekspertów, w skład której wszedł Jan Dworak, były prezes TVP, opracowała propozycję nowej ustawy o mediach publicznych, według którego TVP oraz Polskie Radio, mają być finansowane z opłaty audiowizualnej.

Według założeń projektu ustawy, do której pierwszy dotarł portal wirtualnemedia.pl, TVP i Polskie Radio ma być finansowane z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe.

Reklama

Ile wyniesie opłata audiowizualna

Według wstępnych wyliczeń ekspertów miesięczna składka na media publiczne może być ustalona na poziomie 8-9 zł. Projekt przewiduje taż coroczną waloryzację wysokości składki.

Kto może być zwolniony z opłaty audiowizualnej

Projekt przewiduje zwolnienia z opłaty audiowizualnej dla osób o niskich dochodach, bezrobotnych, pobierających rentę oraz osób z dysfunkcjami. Na zwolnienie z opłaty mogą także liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia i młodzi do 26. roku życia. Z opłaty mają być zwolnione także osoby o niskich dochodach, które nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, z wyłączeniem przedsiębiorców i rolników.

Firmy i organizacje pozarządowe a opłata audiowizualna

Projekt zakłada, że składkę audiowizualną zapłacą podatnicy oraz firmy i organizacje pozarządowe, przy czym stawka dla przedsiębiorców może być wielokrotnością podstawowej opłaty.