- 1. Przygotowanie pojazdu do podróży
- 2. Zabezpieczenie bagażu
- 3. Koncentracja
- 4. Odpoczynek
- 5. Trzymaj odległość od innych aut
Z okazji corocznego dnia Bezpiecznego Kierowcy GDDKiA opublikowała listę zasad, o których każdy kierowca powinien pamiętać i przede wszystkim je stosować. Kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.
Oto drogowy dekalog rozsądnego kierowcy:
1. Przygotowanie pojazdu do podróży
Zanim wyruszysz w długą trasę, należy sprawdzić podstawowe elementy techniczne, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy i sprawność pojazdu. Podstawowe czynności, które należy wykonać, aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy to sprawdzenie ciśnienia w oponach, które ma wpływ na prowadzenie pojazdu. Kolejne to sprawdzenie działania wszystkie światła działają i wyczyszczenie szyb oraz uzupełnij płyn w spryskiwaczu. Należy też sprawdź poziom oleju, szczególnie w starszych autach.
2. Zabezpieczenie bagażu
Bardzo ważne jest zabezpieczenie bagażu. Torba na tylnym siedzeniu, a nawet butelka wody położona „luzem” mogą stać się poważnym zagrożenie w przypadku kolizji, a nawet przy gwałtownym hamowaniu. - Butelka wody może ważyć nawet 60 kg... to możliwe, jeśli leci w Twoją stronę podczas wypadku samochodowego – zauważa GDDKiA.
Dlatego bagaż musi być schowany w odpowiednim miejscu, zabezpieczony pasami lub siatką.
3. Koncentracja
W trakcie jazdy bądź w pełni skoncentrowany na tym, co dzieje się na trasie i nie korzystaj z telefonu. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy może rozkojarzyć kierowcę i sprawić, że będzie on zagrożeniem dla innych użytkowników drogi.
4. Odpoczynek
W trakcie jazdy rób przerwy co 2-3 godziny, nawet krótkie. Wyjdź z auta, przeciągnij się, przewietrz głowę i pospaceruj. Jeśli jedziesz drogą ekspresową lub autostradą, skorzystaj z Miejsc Obsługi Podróżnych, czyli popularnych MOP-ów.
Ważna uwaga. Do postojów na odpoczynek na pewno nie wykorzystuj pasa awaryjnego, bo to może cię słono kosztować - nieuprawniony postój na pasie awaryjnym autostrady lub drogi ekspresowej karany jest mandatem wynosi 300 zł) -, ale przede wszystkich taki postój stwarza zagrożenie dla innych uczestników drogi.
Na drodze szybkiego ruchu zatrzymać można się wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Wyjątkami od tej zasady są tylko: usterka pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, czy sytuacja awaryjna (np. wypadek).
5. Trzymaj odległość od innych aut
Na drodze wszyscy kierowcy powinien stosować drogowy savoir-vivre, który wynika z przepisów ruchu drogowego. Należy pamiętać o tym, aby nie jeździć „na zderzaku” i nie wywierać presji na innych kierowców. Należy zachować bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Na drodze szybkiego ruchu odległość ta powinna wynosić połowę prędkości, z którą się poruszasz (wyrażoną w metrach). Kierowca jadący 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m,
6. Lewy pas tylko do wyprzedzania
Lewego pasa należy używać wyłącznie do wyprzedzania, natomiast każdą zmianę pasa lub skręt trzeba traktować jak osobny manewr i sygnalizować je używając kierunkowskazów.
7. Jazda na suwak
Należy korzystać z zasady jazdy na suwaka również na drodze. Dzięki jeździe na tzw. suwak znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu.
8. Bezpiecznie włączaj się do ruchu
Przy włączani się do ruchu wykorzystuj całą długość pasa rozbiegowego, aby dostosować swoją prędkość do aut jadących pasem, na który chcesz wjechać.
9. Korytarz Życia
Jeżeli wskutek wypadku lub zdarzenia drogowego powstanie korek, należy pamiętać o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.
Należy też pamiętać, żeby nasze ciekawość nie stała się przyczyna kolejnego zdarzenia. Dlatego przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, należy skupić się na prowadzeniu pojazdu, nie zwalniając i przyglądając się wypadkowi, dzięki czemu nie będzie dodatkowych utrudnień na pasie ruchu którym się poruszamy.
10. Nie bądź obojętny
Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma jeszcze ma służb, to zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Następnie niezwłocznie wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.