Unia Europejska: limit płatności gotówką

Już wkrótce może wejść w życie zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty. Ma to związek z przepisami, które chce wprowadzić Unia Europejska, a które mają ograniczyć przestępstwa finansowe, a w tym zjawisko tzw. prania brudnych pieniędzy. Na wstępne ustalenia w kierunku wprowadzenia nowych przepisów zgodził się niedawno Parlament Europejski i Rada Europejska.

Planowane jest ustalenie limitu w wysokości 10 tys. euro, ale przewiduje się, że poszczególne kraje członkowskie będą mogły indywidualnie modyfikować tę wysokość. Jeśli przepisy wejdą w życie, płacenie gotówką powyżej tej kwoty będzie zabronione. Będzie musiało odbywać się wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Z tego powodu utrudniony może stać się zakup za gotówkę luksusowych towarów i usług.

Reklama

Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz płacenia gotówką dla transakcji powyżej 10 tys. euro już w 2027 roku. Jedynym wyjątkiem mają być kluby piłkarskie. Obowiązywać ma je okres przejściowy zakończony na początku 2029 roku.

Ograniczenie transakcji gotówkowych

Okazuje się, że limit 10 tys. euro nie jest jedynym planowanym ograniczeniem transakcji przeprowadzanych za gotówkę. Unia Europejska chce wprowadzić pewne kontrole transakcji gotówkowych opiewających na kwoty w przedziale 3-10 tys. euro. W ich przypadku ma pojawić się konieczność przedstawienia przez klienta swojej tożsamości i odpowiedniego dokumentu.

Wspomniane kontrole tożsamości przy płatnościach gotówkowych mają jednak obowiązywać tylko w przypadku niektórych podmiotów. Należeć mają do nich: banki, instytucje finansowe, podmioty zajmujące się zarządzaniem aktywami, agencje nieruchomości, handlowcy, sprzedawcy towarów luksusowych i kasyna.

Unia Europejska planuje również wprowadzić osobne przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami. Do weryfikacji klientów i informacji, których udzielili, zobowiązane zostaną giełdy i operatorzy portfeli. Obowiązek ten dotyczyć ma transakcji od 1000 euro.

Polska: limit transakcji gotówkowych

Warto przypomnieć, że w Polsce obecnie nie obowiązuje żaden limit dotyczący transakcji gotówkowych pomiędzy osobami prywatnymi. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku firm, pomiędzy którymi już teraz zabronione są transakcje gotówkowe powyżej 15 tys. zł brutto. W związku z tym jeśli przedsiębiorca nabywa od innego przedsiębiorcy towar lub usługę, której wartość wykracza poza kwotę 15 tys. zł brutto, wówczas zobowiązany jest do jej zapłaty z wykorzystaniem rachunku płatniczego.