Bon senioralny to nowe świadczenie przewidziane w projekcie ustawy dotyczącej systemu usług wspierających rodzinę w opiece nad osobami starszymi. Wsparcie finansowe ma umożliwić pokrycie kosztów usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania seniora. Te usługi obejmują pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, utrzymanie kontaktu z otoczeniem oraz wsparcie w przygotowaniu i spożywaniu posiłków. Bon senioralny będzie miał za zadanie aktywizować osoby w wieku 75+ i ich opiekunów.

Szacuje się, że z bonu senioralnego będzie mogło skorzystać 535 tysięcy osób, a pierwszym krokiem w procesie jego wdrażania (po wejściu ustawy w życie w przyszłym roku) będzie szkolenie opiekunów. Te osoby z kolei będą zobowiązane do przejścia 30-godzinnego kursu przygotowującego do pracy z seniorami, którzy mają niezaspokojone potrzeby życiowe.

Reklama

Bon senioralny - dla kogo?

Bon senioralny będzie przysługiwał seniorom powyżej 75. roku życia. Ale to nie wszystko, ponieważ będzie także wymóg kryterium dochodowego. Będzie ono ustalane osobno dla osoby starszej oraz dla osób zobowiązanych do jej utrzymania. W praktyce będzie to wyglądać następująco:

  • w przypadku osoby starszej próg ma wynosić 5 tys. zł,
  • w odniesieniu do członka rodziny seniora wysokość kryterium będzie uwarunkowana od tego, czy prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe – wtedy będzie to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czy jest to gospodarstwo wieloosobowe – wówczas będzie to trzykrotność najniższej pensji.

Bon otrzyma rodzina seniora, aby mogła zapewnić mu lepszą opiekę i podstawowe potrzeby.

Bon senioralny - na co?

Z bonu senioralnego będzie można opłacić opiekuna, który będzie pomagał osobie starszej w wykonywaniu codziennych czynności.

Bon senioralny - kwota

Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie gov.pl bon senioralny będzie wynosił maksymalnie 2150 złotych, co stanowi połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Co ważne - jego kwota będzie mogła być niższa, jeśli osoba starsza będzie potrzebowała mniejszej liczby godzin usług wsparcia, ponieważ wartość bonu ma odpowiadać liczbie godzin przemnożonej przez stawkę za jedną godzinę usług.

Gminy będą odpowiedzialne za ustalanie uprawnień do nowego świadczenia, które mogą realizować samodzielnie lub powierzyć to zadanie organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej lub lokalnej firmie.

Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać bon senioralny?

Bon będzie przyznawany na podstawie wniosku składanego elektronicznie przez członka rodziny, bez konieczności wcześniejszego przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Dodatkowo nie będzie miało znaczenia posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przez osobę starszą. W skład wniosku wejdzie kwestionariusz oceniający poziom niezaspokojonych potrzeb seniora oraz jego zgoda na złożenie wniosku przez członka rodziny.

Od kiedy bon senioralny?

Ministerstwo ds. Polityki Senioralnej zapowiedziało, że planowane są obszerne dyskusje społeczne dotyczące projektu wprowadzenia nowego świadczenia dla osób starszych. Planuje się, że bon senioralny ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2025 roku.

Ministra Marzena Okła-Drewnowicz wyraziła przekonanie, że początkowe miesiące po uruchomieniu projektu będą poświęcone na szkolenia. Chcemy, żeby sam projekt w postaci już usługi bonu mógł zafunkcjonować - myślę - w drugim półroczu przyszłego roku - powiedziała ministra.