Na piątkowym spotkaniu liderów koalicji rządzącej we Włoszech, cieniem położy się potrzeba znalezienia około 25 miliardów euro na rok 2025. Obecnie do dyspozycji rządu dostępna jest tylko połowa tej kwoty – dowiedział się Bloomberg od osób, które chciały zachować anonimowość, ponieważ dyskusje mają prywatny charakter.
Decyzje podjęte na pierwszym dużym spotkaniu koalicji po przerwie wakacyjnej położą podwaliny pod włoski budżet na przyszły rok. Minister finansów Giancarlo Giorgetti ma czas do 20 września, aby dostarczyć do Brukseli plan fiskalny, który pozwoli Włochom na znaczne zmniejszenie deficytu. Obecnie deficyt budżetowy Włoch znacznie przewyższa limitu Unii Europejskiej na poziomie 3 proc. PKB.
Ograniczenia połączone z rozluźnieniem finansów publicznych
Od czasu przejęcia władzy w 2022 r. rząd Meloni stosował szerokie ograniczenia połączone z rozluźnieniem finansów publicznych, nadzorując solidny wzrost gospodarczy i jednocześnie zawężając spread między włoskimi i niemieckimi obligacjami, który w marcu osiągnął dwuletnie minimum.
Jednak przestrzeganie niedawno odnowionych zasad fiskalnych UE sprawia, że ten balans jest bardziej skomplikowany. Budżet na 2025 r. będzie testem tego, czy sojusz potrafi dotrzymać obietnic złożonych wyborcom, jednocześnie unikając napięć w szeregach koalicji i naprawiając finanse publiczne.
Kosztowne obietnica koalicjanta
Partner koalicyjny i lider partii Liga Matteo Salvini nieco skomplikował ułożenie budżetu. Salvini złożył obietnicę obniżki klina podatkowego, czyli różnicy między kosztami ponoszonymi przez pracodawcę a wynagrodzeniem netto wypłacanym pracownikom. Obietnica Salviniego obciąży budżet kwotą 10 miliardów euro. Urzędnik Ministerstwa Finansów potwierdził, że środek ten jest już planowany.
Inne obietnice koalicji, które mogą wymagać dotrzymania, obejmują obniżenie przedziałów podatkowych, szacowane na około 4 miliardy euro, oraz szereg ulg podatkowych dla młodych ludzi, pracujących kobiet, matek i ubogich.
Gdzie szukać oszczędności?
Jak dowiedział się Bloomberg od anonimowych informatorów, na stole leżą zachęty do opóźnienia przejścia na emeryturę dla niektórych kategorii pracowników, którym mają prawo przejścia na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego 67 lat. Omawiane jest też zwiększenie cięć wydatków w poszczególnych ministerstwach, które mogą zostać poproszone o podwojenie już zaplanowanych cięcia kosztów.
W tych trudnych warunkach Giorgetti będzie musiał skonstruować projekt strukturalnego planu budżetowego. Plan, w którym Włochy zobowiążą się wobec UE do przestrzegania pułapu wydatków przez kolejne cztery lata, próbując okiełznać zadłużenie, które według prognoz rządu osiągnie szczyt blisko 140 proc. produktu krajowego brutto w 2026 r., ma zostać przedstawiony w tym miesiącu.