Większość państw przyjęła więcej uchodźców i osób ubiegających się o azyl niż w grudniu 2020 r. Jednak z powodu wojny w Ukrainie w krajach Europy Wschodniej wzrost był bardziej dynamiczny. Przed wojną liczba uchodźców przypadająca na 1000 mieszkańców w biedniejszych krajach UE była niewielka. W czerwcu 2022 r. liczby te były już znaczące.

Austria i Niemcy, dwa kraje, które w przeszłości przyjmowały dużą liczbę uchodźców, odnotowały wzrost liczby uchodźców odpowiednio o 63 i 70 procent w badanym okresie. Jednak wzrost ten, choć wydaje się duży, to w porównaniu z Polską i Czechami, jest niewielki. Na koniec 2020 roku w Polsce i Czechach na 1000 mieszkańców przypadał mniej niż jeden uchodźca lub osoba ubiegająca się o azyl. Teraz na 1000 Czechów przypada 37 uchodźców. W Polsce wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 32,2. W obu krajach wskaźnik był wyższy niż w Austrii i Niemczech.

Cypr pozostaje krajem UE z największą liczbą uchodźców w porównaniu do liczby ludności. Wyspa stanowi jedną z luk wzdłuż skądinąd zamkniętej granicy UE, ponieważ kontrolowana przez Turcję północ wyspy sprawia, że przez wyspę de facto przebiega słabo kontrolowana granica UE.

Wysoki wzrost wskaźnika notują także inne państwa Europy Wschodniej: Bułgaria, Estonia i Łotwa.

ikona lupy />
Liczba uchodźców przypadająca na 1000 mieszkańców / statista.com