Najczęstszym wzorcem migracji na świecie jest to, że sąsiedzi zapewniają sobie nawzajem najwięcej imigrantów. Tak jest na przykład w przypadku Stanów Zjednoczonych i Meksyku, które są największym źródłem imigrantów dla siebie nawzajem. Podobna sytuacja jest w przypadku Albanii i Grecji lub Hondurasu a Salwadoru.
Jednak ten wzorzec zostaje zakłócony, gdy wiele osób opuszcza swój kraj z powodu konfliktu, wojny lub ubóstwa. Wenezuelczycy stanowią obecnie największą grupę w dziewięciu sąsiednich krajach, podczas gdy sześciu sąsiadów Demokratycznej Republiki Konga przyjęło duże grupy obywateli tego kraju.
Ukraińscy imigranci od 2020 r. stanowili już największą grupę w czterech sąsiednich krajach, w tym w Polsce.
Gdzie Polacy są największą grupą imigrantów?
Istnieją również kraje, o których wiadomo, że wysyłają imigrantów na cały świat, nie tylko w swoich najbliższych sąsiadów.
W Europie Polska jest najbardziej znanym krajem emigracyjnym. Polacy stanowią największą grupę imigrantów w Wielkiej Brytanii, Niemczech i niektórych krajach skandynawskich.
Indie i Chiny, to kolejne kraje z których obywatele emigrują na cały świat. Obywatele tych dwóch państw stanowią największą grupę imigrantów w sąsiednich krajach, a także w Zatoce Perskiej w przypadku Indii oraz w Kanadzie i Australii w przypadku Chin.