Egzamin ósmoklasisty. Co to za egzamin?
W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie przystąpili do niego w 2019 roku w wyniku reformy edukacji likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioklasową szkołę podstawową.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma określonego minimalnego wyniku, który powinien uzyskać uczeń. Egzaminu tego nie można więc nie zdać.
Przystępują do niego uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych, które realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. W tym drugim przypadku do egzaminu przystępują uczniowie tej klasy, której zakres nauczania odpowiada VIII klasie szkoły podstawowej. Ponadto do egzaminu przystępują również słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.
Egzamin ósmoklasisty 2024: Z jakich przedmiotów jest zdawany?
Egzamin ósmoklasisty odbywa się tylko w formie pisemnej i przeprowadzany jest z trzech przedmiotów obowiązkowych:
- języka polskiego,
- matematyki,
- języka obcego nowożytnego.
W przypadku tego ostatniego uczeń może zdawać egzamin tylko z tego języka, którego uczył się w szkole w ramach zajęć obowiązkowych. Może to być jeden z następujących języków: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski.
Kiedy są egzaminy ósmoklasisty?
Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się:
- we wtorek 14 maja – z języka polskiego,
- w środę 15 maja – z matematyki,
- w czwartek 16 maja – z języka obcego nowożytnego.
Dla wszystkich, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w wyznaczonych terminach, zorganizowane zostaną egzaminy dodatkowe:
- w poniedziałek 10 czerwca – z języka polskiego,
- we wtorek 11 czerwca – z matematyki,
- w środę 12 czerwca – z języka obcego nowożytnego.
Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00.
Wyniki egzaminów opublikowane zostaną 3 lipca. Zaświadczenie, które otrzyma każdy uczeń, zawierać będzie wyniki dla każdego przedmiotu egzaminacyjnego podane w procentach oraz na skali centylowej.
Egzamin ósmoklasisty. Ile trwają poszczególne egzaminy?
Czas trwania egzaminu ósmoklasisty wynosi:
- 120 minut – z języka polskiego,
- 100 minut – z matematyki,
- 90 minut – z języka obcego nowożytnego.
Egzamin może zostać wydłużony dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wówczas może trwać maksymalnie:
- 180 minut – z języka polskiego,
- 150 minut – z matematyki,
- 135 minut – z języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty. Podstawowe zasady
W tym roku egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które określone zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 roku.
Jak wynika z dostępnego na stronie CKE "Informatora o egzaminie ósmoklasisty" egzamin ten ma dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych. Po drugie zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, w przypadku kiedy liczba kandydatów przewyższa liczbę wolnych miejsc w danej szkole.
W czasie egzaminów uczniowie mogą korzystać wyłącznie z przyborów do pisania – pióra lub długopisu z czarnym atramentem lub wkładem. Ponadto jedynie w przypadku matury z matematyki na egzamin mają prawo zabrać dodatkowo również linijkę. Zabronione jest natomiast korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Do sali egzaminacyjnej nie można też wnosić urządzeń telekomunikacyjnych i korzystać z nich w trakcie trwania egzaminu.