Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister wskazała, że o ile we wtorek zanotowano niewiele ponad 4,9 tys. nowych zakażeń koronawirusem, o tyle już dobę później było ich 6 tys. W całym kraju dotychczas potwierdzono 3,2 mln infekcji.

“Musimy utrzymać restrykcje epidemiczne w związku z prawdopodobnym odwróceniem się tendencji” - wskazała Darias, odnotowując, że po ponad miesiącu spadania liczby zakażeń nastąpiło nasilenie się epidemii.

Wskazała też na znaczący wzrost dynamiki zgonów w związku z Covid-19. O ile we wtorek było ich 141, o tyle dobę później - już 228. Łączna liczba zgonów przekracza w Hiszpanii 72,7 tys.

Minister zaznaczyła, że w większości regionów Hiszpanii odsetek zakażeń nowymi wariantami koronawirusa przekracza 70 proc. Wśród nich, jak wskazała, dominuje szczep brytyjski.

Darias przypomniała, że według podległych resortowi zdrowia służb epidemiologicznych krajowi zagraża obecnie 10 wariantów SARS-CoV-2, w tym pochodzące spoza Europy.

Jednym z regionów najbardziej zagrożonych nowymi wariantami jest popularny wśród turystów archipelag Balearów. W środę wieczorem służby medyczne tej wspólnoty autonomicznej potwierdziły, że odsetek infekcji brytyjskim wariantem przekracza tam już 76 proc. Najbardziej dotknięta jest Majorka, gdzie wariant brytyjski odpowiada za 80 proc. wszystkich zakażeń.

Balearska służba zdrowia przekazała też, że na Ibizie potwierdzono w środę pierwsze przypadki zakażeń kalifornijskim wariantem SARS-CoV-2.