Jak poinformował podczas popołudniowej konferencji w Barcelonie odpowiedzialny za katalońskie służby medyczne Josep Argimon, obowiązek pozostawania na kwarantannie przez osoby mające kontakt z zakażonymi wyniesie 10 dni.

Argimon sprecyzował, że nakaz poddania się przymusowej izolacji społecznej obejmie w równym stopniu osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione przeciwko Covid-19, jak też tych, którzy przeszli już pełen proces szczepień.

Szef katalońskich służb medycznych wyjaśnił, że choć nowe przepisy zostały opublikowane w dzienniku ustaw regionu w piątek, to zaczną obowiązywać dopiero w przyszłym tygodniu.

Argimon podkreślił, że zaostrzenie przepisów przeciwepidemicznych służy wyhamowaniu szóstej fali pandemii na terenie Katalonii. Dodał, że w regionie tym zwiększa się liczba infekcji wariantem Omikron, który stanowi już 25 proc. wśród wszystkich zakażeń na terenie Barcelony.

Reklama

W całej Katalonii, gdzie podczas minionej doby zmarło 11 osób, a na Covid-19 zachorowało 6 tys., odsetek infekcji Omikronem stanowił w piątek 20 proc. wśród wszystkich zakażeń koronawirusem.