czytaj e-DGP
  • Raport:

Stadion Narodowy: mnożą się usterki, rosną opóźnienia (ZDJĘCIA

2011-06-05

W ostatnią środę (1 czerwca) Narodowe Centrum Sportu oficjalnie wezwało generalnego wykonawcę, konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG, do natychmiastowego usunięcia w ciągu 14 dni wszystkich stwierdzonych wad. Jeżeli Konsorcjum nadal nie będzie reagować, będziemy mieć prawo odstąpienia od umowy - poinformowało NCS. Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes NCS Rafał Kapler kluczową kwestią jest wadliwy montaż schodów kaskadowych, który blokuje prace na innych odcinkach. W najbardziej ...»

Mnożą się wątpliwości wokół zwiększenia bezpieczeństwa banków w UE

Mnożą się wątpliwości wokół zwiększenia bezpieczeństwa banków w UE

2011-06-05

Komisja Europejska już w lipcu może przedstawić propozycję wdrożenia do unijnego prawa nowych wymogów kapitałowych dla europejskich banków. Są one wynikiem światowych uzgodnień nazywanych Bazylea III, które były podjęte tuż przed upadkiem Lehman Brothers i zatwierdzone na szczycie G-20 w ub.r. Bazylea III wymaga większych kapitałów własnych od banków tak, by były bardziej odporne na zawirowania na rynku finansowym; kapitały te mają być też lepszej jakości, a więc w mniejszym stopniu oparte na ...»

Bułgaria też stawia na gaz łupkowy

Bułgaria też stawia na gaz łupkowy

2011-06-05

 Nie ujawnił jednak, w jaki sposób Chevron pokonał ofertę rywala. Trajkow dodał jedynie, że kolejne przetargi na wydobycie gazu łupkowego z dwóch innych złóż zostaną zakończone do połowy czerwca. Geolodzy wstępnie oszacowali zasobność bułgarskich złóż nawet na miliard metrów sześciennych. Sofia która w pełni zależy od gazu z Rosji, traktuje gaz łupkowy – podobnie jak Polska – jako dobry sposób na uniezależnienie się od Gazpromu. [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt ...»

Chiński rynek wina: nienasycony popyt to okazja na wielkie zyski

Chiński rynek wina: nienasycony popyt to okazja na wielkie zyski

2011-06-04

Nie ma firmy, która nie chciałaby wejść na tamtejszy rynek, bo to oznacza wielkie zyski. Tylko eksporterzy z USA sprzedali w ubiegłym roku wino za 45 mln dol. Aż o 400 proc. więcej niż w 2006 r. Ale to wszystko mało – pragnienie Chińczyków jest nienasycone. Doszło do tego, że jednym z najbardziej opłacalnych szemranych interesów stał się przemyt wina. Nie ma już dnia, by celnicy nie przejęli kontrabandy. [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt] Czytaj też: Wino z Polski zdobywa ...»

Kontrakt stulecia podpisany. Warszawa będzie mieć 168 nowoczesnych autobusów

Kontrakt stulecia podpisany. Warszawa będzie mieć 168 nowoczesnych autobusów

2011-06-03

Wartość kontraktu wynosi ponad 216 mln zł. Autobusy będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację. Do 2012 r. na ulicach Warszawy ma pojawić się 20 krótkich, 10-metrowych Solbusów SM12, 36 Solarisów o długości 12 metrów oraz 112 18-metrowych przegubowców tej samej firmy. Wśród największych autobusów znajdą się 4 pojazdy hybrydowe, napędzane zarówno olejem napędowym, jak i energią elektryczną. Autobusy mają być wyposażone w system monitoringu wewnętrznego. Mają być także przyjazne dla ...»

Zagrożone odcinki A2: Chińczycy nie dali rady, teraz państwo dokończy budowę

Zagrożone odcinki A2: Chińczycy nie dali rady, teraz państwo dokończy budowę

2011-06-03

Wczoraj urzędnicy de facto zaczęli ręcznie zarządzać budową zagrożonych odcinków trasy A2. China Overseas Engineering Group, która buduje dwa z pięciu odcinków autostrady z Łodzi do Warszawy, jest o krok od utraty kontraktu. Zagraniczne ramię China Railway Engineering – budowlanego giganta zza Wielkiego Muru, osiągającego ponad 20 mld dolarów przychodów rocznie – nie radzi sobie z realizacją 50 km autostrady za 1,3 mld zł. [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt] Czytaj też ...»

Skradziono tajne dane nt. planów budowy elektrowni atomowych we Włoszech

Skradziono tajne dane nt. planów budowy elektrowni atomowych we Włoszech

2011-06-03

Dane te są ściśle chronioną tajemnicą koncernu, ale komputer nie był, jak się okazało, wyjątkowo strzeżony. W komputerze skradzionym z biura firmy w dzielnicy Tor di Quinto znajdowały się wyniki wstępnych badań i analiz zamówionych przez firmę, która byłaby jednym z wykonawców planu budowy elektrowni atomowych we Włoszech. Była tam też lista miejsc spełniających wymagane warunki do lokalizacji elektrowni, których wzniesienia chce rząd Silvio Berlusconiego. Zamiary te są ostro krytykowane przez ...»

Orbanomika, czyli sztuka wywracania państwa do góry nogami

Orbanomika, czyli sztuka wywracania państwa do góry nogami

2011-06-03

Teraz parlament w ekspresowym trybie będzie głosował nad 40 ustawami okołokonstytucyjnymi, które doprecyzują węgierski eksperyment. Do posłów trafi m.in. projekt prywatyzacji służby zdrowia, rozmontowania mundurówek i reformy administracyjnej. O ile po pierwszej fazie rewolucji Orban nadal cieszy się wysokim poparciem, drugi etap może pozbawić go popularności i władzy. Jest zbyt wiele bolesnych decyzji do podjęcia, by rozeszły się one po kościach. [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ...»

Realizacja projektu budowy rurociągu z Odessy powinna nabrać większego tempa

2010-04-10

Wydaje się, że najbliższe miesiące dadzą wreszcie jednoznaczną odpowiedź na pytanie o być albo nie być tej alternatywnej drogi dostaw ropy do Polski. Zdaniem ekspertów wiele zależy przede wszystkim od stanowiska nowych władz na Ukrainie. Ukraińska zagadkaNowy prezydent Ukrainy jednoznacznie zapowiada, że jego priorytetem jest polepszenie stosunków z Rosją, co pozostaje w jawnej opozycji w stosunku do planów budowy rurociągu. W tej sytuacji wydaje się, że szanse na realizację projektu poważnie ...»

Pluta: Interwencja NBP zaskoczyła rynek

Pluta: Interwencja NBP zaskoczyła rynek

2010-04-09

W wyniku interwencji obserwowaliśmy dynamiczny wzrost kursu EUR/PLN, który w ciągu pół godziny zwyżkował o ponad 4 grosze z poziomu 3,8450. NBP przyznał, iż dokonał zakupu na rynku „pewnej ilości walut obcych”. Wsparcie dla tych działań natychmiast wyraziło Ministerstwo Finansów.Już w piątek rano na rynku pojawiły się pierwsze sygnały możliwej interwencji w postaci komentarzy ze strony wiceprezesa NBP W. Kozińskiego wiceministra finansów D. Radziwiłła. Ponieważ jednak rzadko kiedy za ...»