czytaj e-DGP
  • Raport:
Właściciel Zary odrabia straty dzięki rynkom azjatyckim

Właściciel Zary odrabia straty dzięki rynkom azjatyckim

2009-12-17

Firma, która konkuruje z amerykańskim Gapem o miano największej sieci odzieżowej na świecie pod względem wielkości sprzedaży, podała, że jej zysk netto za wspomniany okres wyniósł 831 mln euro (1,2 mld dol.) wobec 843 mln euro w tym samym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż wzrosła o 6 proc., do 7,8 mld euro. Grupa otworzyła nowe sklepy w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Mierząc w lokalnych walutach – i pomijając w ten sposób wpływ silnego euro – wzrost sprzedaży wyniósł 8 proc. Firma, twórca ...»

Czy trzeba będzie oddać zyski z jednodniowych lokat

Czy trzeba będzie oddać zyski z jednodniowych lokat

2009-11-05

19- procentową daninę na rzecz fiskusa trzeba będzie odprowadzić przy okazji rozliczenia rocznego w PIT-36. – W myśl art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, podatnik musi wykazać należny podatek dochodowy od odsetek, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, w tym przypadku przez bank. Przepis ten nie różnicuje sytuacji podatnika w zależności od przyczyny, dla której podatek nie został pobrany – odbiera nadzieje klientom i bankom przedstawiciel kancelarii. Antypodatkową ofertę ma 14 ...»

PGNiG rozbudowuje magazyny na gaz

2009-11-11

Obecnie pojemność podziemnych magazynów polskiej spółki gazowej wynosi 1,6 mld m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu. PGNiG ma magazyny w Wierzchowicach, Husowie, Mogilnie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Jak zaznaczyła dyrektor, zabezpieczają one realizację kontraktów na dostawy gazu oraz zapewniają równomierną pracę kopalń gazu. PGNiG musi też utrzymywać zapasy gazu do dyspozycji ministra gospodarki; obowiązek taki nakłada ustawa o zapasach ropy naftowej, produktów ...»

Polska ma szanse na kontrakty w Iraku warte miliardy dolarów

Polska ma szanse na kontrakty w Iraku warte miliardy dolarów

2009-11-10

Wierzymy, że wspólne biznesy mogą opiewać na miliardy dolarów w wielu obszarach, zwłaszcza w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, transporcie i oczywiście w ropie i gazie w pewnym zakresie - powiedział przebywający z wizytą w Warszawie iracki minister. Podkreślił, że zanim oba kraje rozpoczną intensywną współpracę w biznesie, Polska powinna - zgodnie z postanowieniami Klubu Paryskiego - umorzyć 80 procent irackiego długu; należy też zamknąć sprawę Bumaru. Rozwiążemy jedną i drugą sprawę, ...»

Przegląd wiadomości ze spółek - 10 listopada 2009

2009-11-10

JW Construction HoldingSpółka JW Construction Holding SA (JWCONSTR) miała 20,00 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2009 roku wobec 19,52 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 31,69 mln zł wobec 31,63 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 159,93 mln zł wobec 175,22 mln zł rok wcześniej. Narastająco w I-III kw. 2009 roku spółka miała 69,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 54,54 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ...»

Zahamowanie wzrostów na giełdach Europy

Zahamowanie wzrostów na giełdach Europy

2009-11-10

Niemiecki indeks DAX spadł na zamknięciu o 0,12 proc. do poziomu 5613,20 pkt, brytyjski FTSE 100 zakończył notowania spadkiem o 0,09 proc. do 5230,55 pkt. Francuski indeks CAC 40 nie zmienił swojej wartości i wyniósł 3785,89 pkt. Jedynie węgierski indeks BUX zyskał 1,19 proc. i osiągnął poziom 21029,07 pkt. „Główne europejskie parkiety na początku dnia bały się oderwać zbyt mocno od poziomu wczorajszego zamknięcia. Ale tak już bywa, gdy inwestorzy się zagalopują. Po silnym wzroście przychodzi ...»

GM musi sfinansować restrukturyzację Opla

GM musi sfinansować restrukturyzację Opla

2009-11-10

Wygłaszając rządowe expose Merkel wyraziła oczekiwanie, że GM przedstawi rzetelną koncepcję sanacji Opla. Jak jednocześnie zaznaczyła, niemiecki rząd federalny i władze krajów związkowych są tu w zasadzie gotowe do pomocy. Zdaniem Merkel, kierownictwo General Motors przez miesiące nie było w stanie sprostać swej roli koncernu macierzystego Opla, którego pracownicy doznali głębokiego rozczarowania. Pani kanclerz ponownie wyraziła ubolewanie z powodu anulowania sprzedaży większości udziałów ...»

Polska wciąż nie wykorzystuje liniii kredytowej MFW

Polska wciąż nie wykorzystuje liniii kredytowej MFW

2009-11-10

Na dzień 5 listopada, podobnie jak w poprzednim tygodniu, do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 13,69 mld SDR. W maju MFW zaakceptował jednoroczną umowę opiewającą na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej. SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. ...»

Wzrośnie opłata paliwowa i akcyza na papierosy

2009-11-10

Przyjęty został także projekt ustawy o podwyższeniu akcyzy na papierosy, który może przynieść budżetowi wpływy rzędu 530 mln zł. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przedłożony przez ministra infrastruktury. W projekcie przyjęto, że dostosowanie stawek podatkowych dla oleju napędowego odbędzie się poprzez zmianę stawek opłaty paliwowej, co oznacza, że nie będzie ...»

Francja wprowadzi podatek Google, aby walczyć z internetowym piractwem

2010-01-07

Propozycja opodatkowania internetowych gigantów ma być - w intencji Sarkozy'ego - kolejną bronią we francuskiej walce o ochronę praw autorskich w tym kraju. We wrześniu ubiegłego roku francuski parlament przyjął surową ustawę o walce z internetowym piractwem, która pozwala na pozbawienie dostępu do internetu osób, które ściągają z sieci nielegalne pliki. [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt] Czytaj też: Przychody Google z reklamy na pewno wzrosną W czwartek wieczorem Sarkozy, ...»