"Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i zasięgnięciu opinii ekspertów do końca 2017 roku powinien być opracowany nowy obowiązujący jednolity standard alfabetu kazachskiego i zapisu w łacince" - poinformował w artykule opublikowanym na łamach gazety "Jegemen Kazachstan".

"W 2018 roku rozpoczniemy szkolenie specjalistów, którzy będą uczyć nowego alfabetu i wydamy podręczniki dla szkół średnich. Dwa najbliższe lata poświęcimy na przeprowadzenie prac organizacyjnych i metodycznych" - dodał 76-letni przywódca poradzieckiej republiki środkowoazjatyckiej.

W przeszłości Nazarbajew zapowiadał, że przejście na alfabet łaciński w zapisie języka kazachskiego, który należy do grupy języków tureckich, nastąpi do 2025 roku.

Reklama

Kazachowie od poł. XIX wieku posługiwali się alfabetem arabskim, po rewolucji październikowej — łacińskim, a od 1938 — cyrylicą.

Język kazachski, podobnie jak rosyjski, jest językiem urzędowym w kraju, ale drugim, jeśli chodzi o popularność; w Kazachstanie jest największa z pięciu republik środokowoazjatyckich diaspora rosyjska.

Nazarbajew zapewnił, że początkowo równolegle z łacinką nadal używana będzie cyrylica.

Prezydent Kazachstanu podnosi kwestię przejścia na alfabet łaciński nie po raz pierwszy. Temat ten był podejmowany również w latach 2006-2007 czy w 2012 w ramach programu długoterminowego rozwoju "Kazachstan – 2050".

W latach 90. z zapisu cyrylicą zrezygnowało kilka byłych republik ZSRR, takich jak Mołdawia, Uzbekistan, Azerbejdżan i Turkmenia.

Nazarbajew rządzi Kazachstanem od 1989 r. Objął władzę jako komunistyczny sekretarz z nominacji Kremla. W 1991 r. stanął na czele niepodległego Kazachstanu jako prezydent. (PAP)

ndz/ kar/

arch.