„Rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Zełenskim, by przekazać mu najgłębsze wyrazy współczucia w związku ze śmiercią ludzi w wyniku tragicznej katastrofy samolotu rejsu 752 Ukrainian International Airlines” - napisał Pompeo na Twitterze.

„Jesteśmy z Ukrainą i gotowi jesteśmy do zaoferowania naszego wsparcia oraz pomocy w prowadzonym śledztwie” - podkreślił sekretarz stanu USA.

Biuro Zełenskiego przekazało po rozmowie, że ukraiński prezydent poinformował Pompeo o przebiegu śledztwa w sprawie tragedii. „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie USA w badaniu przyczyn katastrofy. Spotkałem się z charge d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Kristiną Kvien i otrzymałem ważne informacje, które mogą pomóc w śledztwie” - powiedział ukraiński prezydent.

Reklama

Zełenski i Pompeo omówili ponadto sytuację na Bliskim Wschodzie i perspektywy jej normalizacji. Rozmawiali także o wizycie amerykańskiego sekretarza stanu na Ukrainie; jest on tu oczekiwany pod koniec stycznia.

W katastrofie ukraińskiego Boeinga 737-800, który rozbił się w środę rano w Teheranie, zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

>>> Czytaj też: Trump: katastrofa ukraińskiego boeinga mogła być pomyłką. Iran zaprzecza