Starshield dla Ukrainy
Jak informuje, Bloomberg „SpaceX wygrał kontrakt z Pentagonem na rozszerzenie dostępu Ukrainy do bardziej bezpiecznej, zmilitaryzowanej wersji swojej sieci satelitarnej Starlink". Nowy kontrakt został przyznany w ramach programu Enhanced Low Earth Orbit amerykańskich Sił Kosmicznych, który zapewnia usługi komunikacyjne satelitom krążącym na wysokości między 160 a 1900 kilometrów nad Ziemią.
Dodatkowo, 2500 terminali Starlink już dostępnych na Ukrainie uzyska dostęp do Starshield, który jest bardziej bezpieczny i trudniejszy do zhakowania lub zagłuszenia. Wcześniej taki dostęp przyznano tylko 500 terminalom Starlink. Koszt tego kontraktu nie jest obecnie znany. Jednak poprzedni kontrakt z Dowództwem Europejskim Sił Zbrojnych USA na 500 terminali kosztował około 40 milionów dolarów.
Przypominamy, że żołnierze Ukraińscy często podnosili, że na niektórych obszarach Rosjanie skutecznie zakłócają pracę terminali Starlink. Przy tym część ekspertów podnosi, że sygnały Starlink, ze względu na ich wąskie, skoncentrowane wiązki, są mniej podatne na zakłócenia i zagłuszanie przez przeciwnika w warunkach wojennych niż satelity poruszające się na wyższych orbitach. Starshield ma być dużo bardziej odporny na zakłócenia i także korzystać z niskich orbit. Dodatkowo zapewni wojskom Ukrainy dodatkowe unikalne możliwości.
Strategiczne możliwości systemu Starshield
Starshield to część SpaceX, odpowiedzialna za tworzenie specjalnie zaprojektowanych satelitów niskoorbitalnych. Satelity są przeznaczone do zapewnienia nowych wojskowych możliwości kosmicznych rządom USA i państw sojuszniczych. Starshield to rozwinięcie globalnej sieci komunikacyjnej Starlink. Oferuje on jednak dla wojska dodatkowe możliwości, takie jak śledzenie celów, rozpoznanie optyczne i radiowe oraz wczesne ostrzeganie przed rakietami. Przy tym prezydent i dyrektor operacyjny SpaceX Gwynne Shotwell wskazała, że jest niewiele informacji, które może ujawnić o Starshield.
Według stanu na 2024 rok wystrzelono co najmniej 98 satelitów Starshield, przy czym ostatnia partia 17 satelitów została wystrzelona w październiku 2024 roku w ramach misji NROL-167.
Ryzyko przekazania technologii
Masowe wykorzystanie terminali Starshield na wojnie w Ukrainie, będzie oznaczać właściwie pewność, że część terminali wpadnie w ręce Rosjan. Tym samym armia rosyjska będzie mogła więcej dowiedzieć się o zasadach działania i możliwościach tego systemu. Potencjalnie Rosjanie poznają częstotliwości na których działa i nauczą się mu przeciwdziałać. Przekazanie takiego systemu Ukrainie i to szybciej niż krajom NATO, pokazuje wagę jaką administracja prezydenta Bidena przykłada do udzielenia wsparcia w wojnie prowadzonej z Rosją.