Dodał, że podana suma obejmuje tylko zgłoszone do tej pory aktywa i najprawdopodobniej będzie szybko rosła. Bollinger przekazał również, że zawarto w niej wartość wielu nieruchomości w szwajcarskich miejscowościach turystycznych.

Pod koniec lutego rząd Szwajcarii zatwierdził duży pakiet sankcji dostosowany do restrykcji przyjętych przez Unię Europejską. Sankcje zostały później poszerzone. Obejmują m.in. zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego, zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla maszyn z Rosji, usunięcie szeregu rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT oraz restrykcje nałożone na grupę rosyjskich oligarchów oraz czołowych rosyjskich polityków z Władimirem Putinem na czele.

Według szacunku szwajcarskich banków przechowywanych jest w nich 213 mld powiązanych z Rosją środków - informuje agencja Reutera.

"Nie każdy Rosjanin, który trzyma swoje aktywa w Szwajcarii znajduje się na liście osób objętych sankcjami" - przypomniał Bolliner. Zastrzegł jednak, że suma zamrożonych środków może również rosnąć wskutek obejmowania sankcjami kolejnych podmiotów i osób. (PAP)