Jak podkreślił Chomczak, sztab generalny prognozuje wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji i wyznacza odpowiednie sposoby reakcji. Wywiad obserwuje charakter działań przeciwnika i modeluje dalszy rozwój wydarzeń - dodał.

Zaznaczył też, że w różnych obwodach kraju odbywają się planowe i pozaplanowe zbiórki rezerwistów i obrony terytorialnej oraz inne działania zgodne z wykonaniem zadań z zakresu obrony państwa na potencjalnie ryzykownych kierunkach.

"W związku z tym proszę przedstawicieli władzy państwowej i samorządu, by nie stwarzali bardziej napiętej sytuacji i nie wzniecali panicznych nastrojów w społeczeństwie" - zaapelował generał.

"Zwracam uwagę, że nie warto zmieniać akcentu poprzez formowanie niezdefiniowych przez prawo formacji paramilitarnych. Taka nieskoordynowana działalność może być w sposób spekulacyjny wykorzystana przez rosyjską machinę propagandową, by informacyjnie potwierdzić inne manipulacyjne i kłamliwe twierdzenia dotyczące sytuacji na Ukrainie" - oświadczył Chomczak.

Reklama

W czwartek mer Iwano-Frankiwska na zachodzie Ukrainy ogłosił formowanie oddziału ochotników na wypadek pełnowymiarowego wtargnięcia sił rosyjskich.

Rzecznik MSZ: zatrzymanie konsula to kolejna prowokacja Rosji

Pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, obecnie już jest na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej - podał rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Ocenił, że to "kolejna prowokacja" Rosji i obiecał odpowiedź ukraińskiej strony.

Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji".

Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, a obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania - dodał.

"Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź" - zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.