W ostatnich tygodniach obserwowana jest poprawa relacji UE z Ankarą, które wcześniej były napięte w związku m.in. z konfliktem między Turcją a Cyprem i Grecją dot. wierceń w poszukiwaniu węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. UE w ubiegłym roku zagroziła Ankarze nawet sankcjami, co jeszcze bardziej pogorszyło stosunki.

Według nieoficjalnych informacji, docierających do korespondentów w Brukseli, administracja prezydenta Erdogana od kilku tygodni stara się być bardzie koncyliacyjna w rozmowach z Brukselą.

Von der Leyen w piątek rozmawiała za pomocą wideołączy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem była m.in. perspektywa jej wizyty w Turcji.

„Podkreśliliśmy znaczenie trwałej deeskalacji i dalszego wzmacniania budowania zaufania, aby umożliwić bardziej pozytywną agendę UE-Turcja” - napisała na Twitterze szefowa KE.

Szczyt UE ma się odbyć w dniach 25-26 marca. Wśród tematów mają być omawiane także relacje z Turcją, w tym kwestia porozumienia z 2016 r., na mocy którego Turcja zatrzymała napływ fali migrantów do Unii w zamian za unijne wsparcie finansowe.

Podczas wideokonferencji w piątek, w której wziął też udział szef RE Charles Michel, przywódcy wymienili również poglądy na temat sytuacji uchodźców syryjskich w Turcji, a także szerszej sytuacji regionalnej, w tym w Libii i Syrii.