Austin zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa wyłącza tymczasowo lub na stałe ze służby członków Gwardii Narodowej. Zagraża to jej misji.

"Aby zapewnić gotowość sprawnych sił wojskowych zdolnych do wypełnienia naszej misji obrony narodu i chronienia ludności amerykańskiej, szczepienie przeciwko Covid-19 jest istotnym wymogiem dla utrzymania wojska w gotowości" – wyjaśnił szef Pentagonu.

Skierował on listy do gubernatorów stanów Alaska, Teksas, Wyoming, Missisipi, Iowa, Nebraska oraz Idaho. Alaska i Teksas podjęły wspólne działania prawne przeciwko obowiązkowi szczepień.

Reklama

Pozew Teksasu, do którego przyłączyła się Alaska, argumentuje, że kiedy jednostki Gwardii Narodowej służą stanowi, rząd federalny nie ma nad nimi władzy. Pozostaje ona w gestii gubernatorów.

Jak podał Axios, Austin w korespondencji do Teksasu i Alaski wyjaśnił, że nie może komentować szczegółowo sprawy z powodu toczącej się obecnie rozprawy sądowej.

W sierpniu minister obrony wydał nakaz, aby wszyscy członkowie służb, w tym Gwardii Narodowej, zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

„Rozporządzenie stwierdza, że członkowie Gwardii Narodowej będącej częścią sił powietrznych jak też sił lądowych (armii USA), którzy nie poddadzą się szczepieniom, nie będą mogli brać udziału w ćwiczeniach i innych zadaniach, a także nie otrzymają wynagrodzenia, nawet jeśli pozostają pod kontrolą stanów” – podkreśla Axios.