Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej szef saudyjskiej dyplomacji, książę Faisal bin Farhan Al Saud zgodził się, że unormowanie relacji przyniesie korzyści, ale powiedział, że będą one ograniczone, jeśli nie znajdzie się drogi do rozwiązania sytuacji pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami.

Wzbogacony uran za pokój

Reklama

Źródła zaznajomione ze sprawą, na które powołuje się Reuters, utrzymują, że władze w Rijadzie, w zamian za normalizację stosunków z Izraelem, chcą również wsparcia USA dla swojego cywilnego programu nuklearnego.

W czasie trzydniowej wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji dyskutowano o tych planach, a książę Faisal przyznał, że Arabia Saudyjska chce, aby USA były jednym z partnerów w tym programie.

Kto może dostarczyć Saudom technologię nuklearną?

Portal Al Arabiya przypomina, że Arabia Saudyjska zwróciła się do USA o technologię wzbogacania uranu. Jeśli spotkają się z odmową, Saudyjczycy wyrazili chęć rozpoczęcia rozmów w tej sprawie z Chinami, Rosją lub Francją.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział wcześniej, że administracja prezydenta Joe Bidena jest zaangażowana we wspieranie transformacji Arabii Saudyjskiej w zakresie czystej energii, w tym jej wysiłków na rzecz rozwoju pokojowego programu energii jądrowej, ale powstrzymał się od zasygnalizowania zgody USA na saudyjskie plany wzbogacania uranu.

Broń atomowa u Saudów

W ubiegłym miesiącu przedstawiciele izraelskiej administracji przyznali, że saudyjski program nuklearny jest jednym z wyzwań do pokonania w procesie normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem.

Wynika to z obawy, że cywilny program nuklearny Rijadu stanie się później podstawą dla produkcji broni jądrowej, kończąc tym samym monopol nuklearny, należący w tym regionie do Izraela.

Irański łącznik

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne więzi państw zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej premier Izraela Benjamin Netanjahu dyskutował z sekretarzem stanu USA na temat wyzwań w regionie, w tym programu nuklearnego Iranu.

Szef izraelskiego rządu ostrzegł, że żadne porozumienie z Teheranem nie powstrzyma programu nuklearnego tego kraju.

"Żadne porozumienie z Iranem nie jest wiążące dla Izraela, który zrobi wszystko, co w jego mocy, aby się bronić" - dodał Netanjahu.

Marcin Mazur