Norweska inwestycja to jeden z najbardziej ambitnych projektów inżynieryjnych w Europie. Pod fiordami ma powstać rekordowo długie i głębokie stałe połączenie Rogaland - zwane Rogfast. Tunel będzie miał długość około 26,7 km, a w najgłębszym punkcie trasa będzie biegła na głębokości 390 m pod powierzchnią morza.
Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na lato 2033 roku. Wtedy tunel umożliwi skrócenie czasu podróży między dwoma największymi miastami Norwegii, Stavanger i Bergen, o 40 minut.
Obecnie realizacja projektu Rogfast zbliża się do połowy. Podwodna trasa jest częścią głównej europejskiej autostrady E39, biegnącej wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii.
Rondo na podmorskiej autostradzie
Na trasie podmorskiej autostrady powstanie rondo, dzięki któremu trasa zyska odnogę łączącą trasę z wyspą Kvitsøy. To jeden z kluczowych elementów projektu nowej podmorskiej autostrady. Rondo, a właściwie dwa ronda, będą znajdować się mniej więcej w połowie długości tunelu, na głębokości 260 m poniżej poziomu morza. Pod Kvitsøy dwa pasy ruchu w każdym kierunku tunelu Rogfast będzie łączyć się za pomocą układu dwóch rond. Taki układ połączeń trasy umożliwi płynność ruchu nawet wtedy, gdy jeden z pasów będzie zamknięty. W sytuacji awaryjnej, gdy konieczne będzie zamknięcie część tunelu, nadal będzie można puścić ruch w obu kierunkach jednym rurociągiem.
Norweska technika budowy tuneli
Projekt Rogfast realizowany jest etapami za około 25 miliardów koron norweskich (2 miliardy euro). Prace przy inwestycji rozpoczęły się w 2018 r. i obecnie są w połowie realizacji.
Norweskie tunele są budowane w innej technologii niż np. połączenia Fehmarn, które jest obecnie budowane między Niemcami i Danią. Niemiecko duński tunel budowany jest przy zastosowaniu modułowej metody, w której tunel nie wchodzi pod dno morza, podczas gdy tunel trasy Rogfast jest wysadzany i wiercony bezpośrednio przez litą skałę. Norweska metoda zapewnienia większą stabilność i trwałość pod ciśnieniem wody. Zarząd dróg szacuje, że do 2053 roku nowym tunelem będzie podróżować 13 tys. pojazdów dziennie.