"Awaria miała miejsce w części południowej kraju. Wada, jaką wykryliśmy, to było nieprawidłowe działanie dwóch urządzeń, tak zwanych multiplekserów, obsługujących południową część kraju" - powiedział Jarosław Niechcielski dyr. biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w spółce EmiTel.

"Była to awaria dość nietypowa, według naszej najlepszej wiedzy było to zdarzenie bez udziału osób trzecich" - dodał Niechcielski.

Według Niechcielskiego awaria zaczęła się w sobotę 17 grudnia 2016 roku o godzinie 19.09, natomiast ustabilizowanie sieci nastąpiło w poniedziałek 19 grudnia 2016 roku o godzinie 15.16. Zakłócenia miały miejsce m.in. podczas wystąpienia premier Beaty Szydło.

Według spółki w czasie trwania awarii nastąpiły krótkie, kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji.

Reklama

Z informacji, którą EmiTel otrzymał od producenta multipleksera, wynika, że po przebadaniu wadliwego multipleksera w laboratorium okazało się, że wadliwym uszkodzonym elementem był oscylator pracujący na płycie głównej multipleksera.

Jak wyjaśnia EmiTel, oscylator dla stabilnej pracy potrzebuje temperatury wewnętrznej 40 stopni Celsjusza, tymczasem podczas badań okazało się, że wadliwy oscylator miał temperaturę 33 stopni Celsjusza, co spowodowało odchylenie częstotliwości.

Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela dodał, że problem pojawił się też w innych multiplekserach, w tym obsługujących MUX-2, który nadaje programy komercyjne.

"Głównym problemem, który przedłużył awarię, była błędna analiza przez dostawcę źródła błędu, być może ze względu na to, że uważano, iż ten element nie ma prawa się popsuć" - powiedział Kurczewski.

Prezes dodał, że nowe multipleksery zostaną dostarczone przez producenta urządzenia na początku lutego, a sama wymiana zostanie przeprowadzona bez opłat.

Przyznał też, że spółka rozmawia z Telewizją Polską na temat odszkodowania, jednak nie chciał zdradzić szczegółów, zasłaniając się tajemnicą handlową.

EmiTel sp. z o.o. od 2010 r. jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz Telewizji Polskiej S.A. w ramach multipleksu MUX-3. Umowa między TVP a EmiTelem została podpisana 28 kwietnia 2010 r. w wyniku rozstrzygnięcia otwartego przetargu. (PAP)