statystyki

Policyjne emerytury: Rekordziści dostają 17 161 zł miesięcznie

23 stycznia 2013, 06:34 | Aktualizacja: 25.12.2013, 14:27
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Tyle brutto wynosi średnia wysokość emerytur wypłacanych byłym szefom policji i pozostałych służb mundurowych oraz ich zastępcom – wynika z danych uzyskanych przez nas w MSW.

reklama

reklama

17 161 zł trzymuje dziesięć osób. Kolejnych 180 byłych wysokich rangą oficerów pobiera ponad 10 tys. zł miesięcznie. Wysokość tych świadczeń pomniejsza jedynie podatek dochodowy – 32 proc., płacony od momentu, gdy przekroczą próg 85 528 zł brutto. Emerytury wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ZER MSW), czyli branżowy ZUS, z którego otrzymują świadczenia byli funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kim są krezusi z MSW?

– To nie jest informacja publiczna, ponieważ te osoby nie pełnią już funkcji publicznych – usłyszeliśmy w MSW. 

>>> Polecamy: Grabowski: Złudzenia szczęśliwego emeryta

Rekordowe emerytury wypłacane z „mundurowego ZUS” wcale nie trafiają do kieszeni generałów PRL-owskich tajnych służb czy milicji. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, wśród rekordzistów są funkcjonariusze, którzy najwyższe stanowiska uzyskali już w III RP. – To efekt podnoszenia do maksymalnej wysokości dodatków służbowych przed odejściem. A do ubiegłorocznej rewolucji w emeryturach mundurowych jej wysokość była właśnie liczona na podstawie ostatniej pensji – mówi DGP urzędnik resortu spraw wewnętrznych.

Ten mechanizm do niedawna dotyczył wszystkich funkcjonariuszy. Za rządów Jacka Cichockiego zaczęto go weryfikować. Kilka specjalnych kontroli sprawdzało w całym kraju, w jaki sposób są podwyższane dodatki policjantom przed odejściem na emeryturę. – Dodatek może stanowić nawet 40 proc. pensji. Zgodnie z niepisaną umową przez lata dostawaliśmy niewielką część należnego dodatku, by na koniec podnieść go do pełnej wysokości – wyjaśnia emeryt, do niedawna komendant wojewódzki policji. – Na niższych szczeblach to oddanie sprawiedliwości policjantom. Na najwyższych to przypieczętowanie paktu między dymisjonowanym komendantem a dymisjonującym go ministrem, że w zamian za kasę nie będzie go krytykował – dodaje.

Gdy jednak szczegółowo porównać informacje z ZER MSW oraz ZUS, to okaże się, że mundurowi mają znacznie lepiej niż cywile. Przeciętna wysokość emerytury spośród niemal 190 tys. wypłacanych w ubiegłym roku to 3100 zł brutto. Statystyczny policjant decyduje się skończyć karierę po 23 latach służby i niemal sześciu przepracowanych w cywilu. Przeciętne świadczenie ZUS (wypłaca je 4,9 miliona osobom) to 1889,90 zł. Nieco lepiej jest w przypadku, gdy świadczenie jest związane z pracą w szkodliwych warunkach, bo średnie sięga wtedy 2264 zł. Najniższa wypłacana emerytura dziś wynosi 779 zł, a najwyższa – 14 946 zł. Co ciekawe, emerytury o wysokości powyżej 5 tys. zł trafiają do kieszeni zaledwie 8 tys. Polaków. A emerytury poniżej średniej, czyli do 1900 zł, trafiają do 3 mln osób. Z kolei emerytura prezydencka, czyli świadczenie dożywotnio przyznawane byłym głowom państwa, to około 3900 zł. Dla wielu tak wysokie emerytury VIP-ów z MSW to przesada. Jednak zdaniem byłego wiceszefa resortu nie można szefów policji i służb porównywać z urzędnikami. – Płacenie emerytur to ważna część stabilności systemu bezpieczeństwa państwa.

Uważam, że Platforma Obywatelska popełniła bardzo duży błąd, reformując emerytury mundurowym. W perspektywie kilku lat okaże się, że policjanci i funkcjonariusze służb staną się takimi samymi urzędnikami, jak np. pracownik urzędu miar i wag – komentuje Zbigniew Rau, policjant, podsekretarz stanu w MSWiA w 2007 r. Wprowadzone w mundurówkach zmiany utrudnią zawyżanie świadczeń przez podwyżki w ostatnich miesiącach służby, co do tej pory było normą.

>>> Czytaj też: Ciemne chmury nad OFE. Przed nami kolejne zmiany?

Sama reforma, podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przewiduje, że nowo przyjmowani funkcjonariusze uzyskają prawo do świadczenia emerytalnego po 25 latach pracy i przekroczeniu 55. roku życia. Dotąd, aby pobierać 40 proc. ostatniego wynagrodzenia, wystarczyło 15 lat służby. To oznacza, że pierwszy rocznik policjantów przyjmowanych według nowych zasad przejdzie na emeryturę najwcześniej w 2038 r

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

reklama

  • wlodek43(2013-01-23 17:38) Odpowiedz 00

    Sama idea podniesienia progu emerytalnego mnie nie odstrasza, o ile jest dobrowolna. Ale najbardziej boli mnie jednak to, że ile byśmy nie wpłacali do ZUS-u to pieniędzy i tak nie wystarczy na emerytury bo najzwyczajniej w świecie za pieniądze emerytów znowu rozrośnie się administracja ZUS-u co już miało swoje odbicie w historii wielokrotnie, a za czasów Platformy wręcz nieprawdopodobnie dużo nowych miejsc pracy ZUS stworzył u siebie A o inwestycjach wewnątrz firmy nawet nie warto wspominać. Są gigantyczne. Problem leży - moim zdaniem - w zaufaniu do zarządzających firmą a nie samej idei wysokości wieku emerytalnego. I ostatnia sugestia, - dlaczego za mnie maja płacić moje dzieci, skoro ja przez całe życie płaciłem składki, to tylko chce zwrotu tego co mi należne. Kto odpowiada za wypływ (kradzież) pieniędzy z ZUS-u. Brak na ich koncie jest -bagatela- ok. 4,5 BILIONA ZŁ Dlaczego emeryci maja płacić za zabawy i zakrapiane ,,kursy i szkolenia. A pomyślał ktoś że najlepszym rozwiązaniem było by pozbycie się wreszcie ,,WRZODA jakim jest ZUS i rozwiązanie tej firmy. A ludzi zatrudnić w innych działach gospodarki, np; w produkcji?Jestem zdania że to przysporzyło by obywatelom i fiskusowi zdecydowanie więcej dochodówPozdrawiam

  • otb2000(2013-01-23 18:04) Odpowiedz 00

    Policja i politycy wywodza sie z polskiego szpołeczeństwa, które potrafi często jedynie narzekać , a jak tylko ma możliwość to rżnie własne Państwo jak tylko się da i się z tego jeszcze cieszy (np. niepłacenie podatków, ucieczka w szara strefę itp.), choć jest lepiej niż było jeszcze kilkanaście lat temu , to tempo zmian jest zbyt wolne , a kryzys długu na Zach. tylko pogłębia roszczeniowe postawy Polaków względem Państwa Polskiego. Więc nie ma co liczyć na jakieś rewolucyjne zmiany...

    Sama prawda w tym, że mają wielkie te emerytury, ale wydaje mi się że po części tak jest i policjanci słabo by przędli to nie przestrzegaliby prawa (sic). Tylko czy mając tak dużo są uczciwi...

  • kron(2013-01-24 06:48) Odpowiedz 00

    Nieźle nasze składki i podatki idą na takie super święte krowy. Mi zostało jeszcze ok 40 lat pracy na tak wczesną emeryturę nie mam co liczyć nawet nie ma co liczyć że 1/4 z tej co on dostaje będę miał. O ile wydoli na miesięczne życie o tyle człowiek będzie szczęśliwy. Jednak się nie łudzę albo zacznę już odkładać dodatkowo na boku albo będę zmuszony dorabiać.
    nie tylko Ty tak sądzisz i masz z tym problem. ja się od dłuzszego czasu bujałem i w końcu zacząłem od najprostszej rzeczy czyli od lokat. akurat w getinie mieli dobrą ofertę więc skorzystałem, ale to chore żebyśmy po tylu latach pracy musieli się martwić czy będzie za co żyć.

  • Na serio(2013-01-23 17:28) Odpowiedz 00

    Cóż za patriota ;/ widać że ani wiedzy ani inteligencji. Nie oficjalnie w wybuchu 2 wojny światowej historycy posługują się 4 rozbiorem. No i jeśli dl ciebie kolejne obozy koncentracyjne są rozwiązaniem aby lepiej się żyło to lepiej nie wypowiadaj się w takich sprawach.
    Pier*dolisz bez sensu: komentując w temacie emerytur służb mundurowych, a podpierając się argumentami z doopy wyjętymi na temat obozów koncentracyjnych. Jak nie masz nic do powiedzenia to czytaj sobie dalej o rozbiorach Polski bo widać na Twoim przykładzie wyraźnie, że to nie ten poziom ewolucji i internet wciąż nie dla małp.

  • Gość(2013-01-23 17:13) Odpowiedz 00

    Płacenie emerytur to ważna część stabilności systemu bezpieczeństwa państwa. - WOWW... niezle pustoslowie...

  • Perrski(2013-01-23 16:52) Odpowiedz 00

    Polske powinni rozebrac po raz 4 ale tylko po to zeby w koncu lepiej sie w niej zylo... smutne ale prawdziwe
    Cóż za patriota ;/ widać że ani wiedzy ani inteligencji. Nie oficjalnie w wybuchu 2 wojny światowej historycy posługują się 4 rozbiorem. No i jeśli dl ciebie kolejne obozy koncentracyjne są rozwiązaniem aby lepiej się żyło to lepiej nie wypowiadaj się w takich sprawach.

  • otb2000(2013-01-23 17:44) Odpowiedz 00

    No cóż takie głosy tylko sa dowodem na to, że Polacy maja to na co sami zasłużyli sobie. Większość wypowiada sie na każdy temat, ale niewiele rozumie z otaczajacej rzeczywistości, jedni z pochodniami maszeruja przez W-we i skanduja Jarosław zbaw Polskę, inni uważaja Leppera za patriotę, a jeszcze inni nadal wierza Tuskowi, który pokazał, że dobre chęci to za mało, myślenie kategoriami tu i teraz jest krótkowzroczne. Nam potrzeba lidera, który potrafi wbrew tzw. opinii publiczneh forsować zmiany, a takich u nas po prostu nie ma na ten moment.

    Polske powinni rozebrac po raz 4 ale tylko po to zeby w koncu lepiej sie w niej zylo... smutne ale prawdziwe

  • chupacabra(2013-01-23 17:12) Odpowiedz 00

    Państwo policyjne.

  • GNZ(2013-01-24 11:33) Odpowiedz 00

    Za co te gnoje dostają takie emerytury. Wiekszość PSÓW to banda tempaów co nie miala innego wyjście albo pracy w innym zawodzi typu kucharz lub mechanik. Najłatwiej im było zostać kur.... TAKA JEST PRAWDA. BANDA LENIWYCH TEMPAKÓW

  • 8(2013-01-26 21:24) Odpowiedz 00

    jawny przykład ośmieszania społeczeństwa poprzez niesprawiedliwe przyznawanie pieniędzy. Wiadomo że zawyżone emerytury są podawane jako motyw przez kolejnych idących tą ścieżką i wyszarpujących pieniądze od budżetu. Efekt taki że nie starcza dla innych. Trzeba rozwalić cały ten system i cofnąć gorszące tzw prawa nabyte, które w wiekszości wynikały z układów. Na ich miejsce trzeba wyliczyć uzasadnioną wysokość świadczeń.

  • mmm(2013-12-26 13:33) Odpowiedz 00

    sedzia ma również do końca życia wypłacaną pensje czyli 8 10 tys co miesiąc wpada za NIC !!!! i nikt o tym nic nie mówi że urzędnik co ma pensje dyrektora !!!!!

  • gość(2013-12-26 13:43) Odpowiedz 00

    Teraz już wiedzą ci co zarabiają 1200zł w jakim miejscu się znajdują. Są lata swietlne za zmeryturami prominentów. Na każdą uprzywilejowaną miesięczną emeryturę muszą pracować 1,5 roku bez jedzenia, picia, podatków i innych obciążen finansowych.

  • robo(2013-12-27 07:26) Odpowiedz 00

    mam dość tego kraju trzeba wymienić całą klasę polityczną na nową komuna wcale nie upadła ona się dogadała z agentami i sprzedawczykami i teraz mają kasę i władze a my na nich robimy to smutne ale prawdziwe

  • Gość(2013-12-26 10:06) Odpowiedz 00

    Wyjechałem 4 lata temu i już nie sponsoruję mundurowych pasożytów, a i tak mnie szlag trafia jak o nich czytam.

  • dsdsw2(2013-12-26 09:49) Odpowiedz 00

    I po ch... denerwujecie ludzi w święta ???????????????????????????????

  • McViRR(2013-01-27 12:53) Odpowiedz 00

    Emerytura powinna wynosić ok 1/3 lub mniej średniej krajowej - tyle ile potrzeba do przeżycia. Resztę należy sobie uzbierać, odłożyć lub liczyć na dzieci. No tak ale jak odłożyć skoro składka na ZUS to prawie 1000zł? Jeśli emerytury będą niskie to i składka nie musi być wysoka. Ale to temat na inną okoliczność - ZUS TRZEBA ZREFORMOWAĆ

  • równi i równiejsi(2013-01-27 15:56) Odpowiedz 00

    Uważam, że Platforma Obywatelska popełniła bardzo duży błąd, reformując emerytury mundurowym. W perspektywie kilku lat okaże się, że policjanci i funkcjonariusze służb staną się takimi samymi urzędnikami, jak np. pracownik urzędu miar i wag – komentuje Zbigniew Rau, policjant, - taaa, sratataa. Takie pierdzielenie Zbyszka i tyle. A tłumy nadal walą do mundurówki. I mówie tu o roku 2013, nie wcześniejszych latach.

  • Ja.Nek.(2013-01-23 16:50) Odpowiedz 00

    Wysokie emerytury policyjnych bonzów,wysokie premie i nagrody przyznawane przez panią Kopacz,pana Borusewicza,8 z-ców pana Roztowskiego...a miało być zupełnie inaczej.W społeczeństwie brud,smród i ubóstwo.

  • Emeryt(2013-01-23 16:49) Odpowiedz 00

    Statystyczny policjant decyduje się skończyć karierę po 23 latach służby i niemal sześciu przepracowanych w cywilu dokładnie tak jest bo to daje 75% emki, a za darmo nikt nie będzie siedział w tym syfie i tracił zdrowia:)))))

  • 10(2013-01-23 08:41) Odpowiedz 00

    widoczne oznaki, w jak wielkim stopniu jesteśmy państwem policyjnym. W dużo większym stopniu niż za socjalizmu.