Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Policyjne emerytury: Rekordziści dostają 17 161 zł miesięcznie

23 stycznia 2013, 06:34
 • 37
 • Drukuj

Tyle brutto wynosi średnia wysokość emerytur wypłacanych byłym szefom policji i pozostałych służb mundurowych oraz ich zastępcom – wynika z danych uzyskanych przez nas w MSW.17 161 zł trzymuje dziesięć osób. Kolejnych 180 byłych wysokich rangą oficerów pobiera ponad 10 tys. zł miesięcznie. Wysokość tych świadczeń pomniejsza jedynie podatek dochodowy – 32 proc., płacony od momentu, gdy przekroczą próg 85 528 zł brutto. Emerytury wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ZER MSW), czyli branżowy ZUS, z którego otrzymują świadczenia byli funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kim są krezusi z MSW?

– To nie jest informacja publiczna, ponieważ te osoby nie pełnią już funkcji publicznych – usłyszeliśmy w MSW

>>> Polecamy: Grabowski: Złudzenia szczęśliwego emeryta

Rekordowe emerytury wypłacane z „mundurowego ZUS” wcale nie trafiają do kieszeni generałów PRL-owskich tajnych służb czy milicji. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, wśród rekordzistów są funkcjonariusze, którzy najwyższe stanowiska uzyskali już w III RP. – To efekt podnoszenia do maksymalnej wysokości dodatków służbowych przed odejściem. A do ubiegłorocznej rewolucji w emeryturach mundurowych jej wysokość była właśnie liczona na podstawie ostatniej pensji – mówi DGP urzędnik resortu spraw wewnętrznych.

Ten mechanizm do niedawna dotyczył wszystkich funkcjonariuszy. Za rządów Jacka Cichockiego zaczęto go weryfikować. Kilka specjalnych kontroli sprawdzało w całym kraju, w jaki sposób są podwyższane dodatki policjantom przed odejściem na emeryturę. – Dodatek może stanowić nawet 40 proc. pensji. Zgodnie z niepisaną umową przez lata dostawaliśmy niewielką część należnego dodatku, by na koniec podnieść go do pełnej wysokości – wyjaśnia emeryt, do niedawna komendant wojewódzki policji. – Na niższych szczeblach to oddanie sprawiedliwości policjantom. Na najwyższych to przypieczętowanie paktu między dymisjonowanym komendantem a dymisjonującym go ministrem, że w zamian za kasę nie będzie go krytykował – dodaje.

Gdy jednak szczegółowo porównać informacje z ZER MSW oraz ZUS, to okaże się, że mundurowi mają znacznie lepiej niż cywile. Przeciętna wysokość emerytury spośród niemal 190 tys. wypłacanych w ubiegłym roku to 3100 zł brutto. Statystyczny policjant decyduje się skończyć karierę po 23 latach służby i niemal sześciu przepracowanych w cywilu. Przeciętne świadczenie ZUS (wypłaca je 4,9 miliona osobom) to 1889,90 zł. Nieco lepiej jest w przypadku, gdy świadczenie jest związane z pracą w szkodliwych warunkach, bo średnie sięga wtedy 2264 zł. Najniższa wypłacana emerytura dziś wynosi 779 zł, a najwyższa – 14 946 zł. Co ciekawe, emerytury o wysokości powyżej 5 tys. zł trafiają do kieszeni zaledwie 8 tys. Polaków. A emerytury poniżej średniej, czyli do 1900 zł, trafiają do 3 mln osób. Z kolei emerytura prezydencka, czyli świadczenie dożywotnio przyznawane byłym głowom państwa, to około 3900 zł. Dla wielu tak wysokie emerytury VIP-ów z MSW to przesada. Jednak zdaniem byłego wiceszefa resortu nie można szefów policji i służb porównywać z urzędnikami. – Płacenie emerytur to ważna część stabilności systemu bezpieczeństwa państwa.

Uważam, że Platforma Obywatelska popełniła bardzo duży błąd, reformując emerytury mundurowym. W perspektywie kilku lat okaże się, że policjanci i funkcjonariusze służb staną się takimi samymi urzędnikami, jak np. pracownik urzędu miar i wag – komentuje Zbigniew Rau, policjant, podsekretarz stanu w MSWiA w 2007 r. Wprowadzone w mundurówkach zmiany utrudnią zawyżanie świadczeń przez podwyżki w ostatnich miesiącach służby, co do tej pory było normą.

>>> Czytaj też: Ciemne chmury nad OFE. Przed nami kolejne zmiany?

Sama reforma, podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przewiduje, że nowo przyjmowani funkcjonariusze uzyskają prawo do świadczenia emerytalnego po 25 latach pracy i przekroczeniu 55. roku życia. Dotąd, aby pobierać 40 proc. ostatniego wynagrodzenia, wystarczyło 15 lat służby. To oznacza, że pierwszy rocznik policjantów przyjmowanych według nowych zasad przejdzie na emeryturę najwcześniej w 2038 rŹródło:Dziennik Gazeta Prawna
 • 37
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

 • kroool2013-12-27 15:35

  Ten kraj to jest FARSA, tylko stąd uciekać. Dosyć promocji bumelanctwa !!

 • robo2013-12-27 08:26

  mam dość tego kraju trzeba wymienić całą klasę polityczną na nową komuna wcale nie upadła ona się dogadała z agentami i sprzedawczykami i teraz mają kasę i władze a my na nich robimy to smutne ale prawdziwe

 • gość2013-12-26 14:43

  Teraz już wiedzą ci co zarabiają 1200zł w jakim miejscu się znajdują. Są lata swietlne za zmeryturami prominentów. Na każdą uprzywilejowaną miesięczną emeryturę muszą pracować 1,5 roku bez jedzenia, picia, podatków i innych obciążen finansowych.

 • mmm2013-12-26 14:33

  sedzia ma również do końca życia wypłacaną pensje czyli 8 10 tys co miesiąc wpada za NIC !!!! i nikt o tym nic nie mówi że urzędnik co ma pensje dyrektora !!!!!

 • Gość2013-12-26 11:06

  Wyjechałem 4 lata temu i już nie sponsoruję mundurowych pasożytów, a i tak mnie szlag trafia jak o nich czytam.

 • dsdsw22013-12-26 10:49

  I po ch... denerwujecie ludzi w święta ???????????????????????????????

 • mamaka2013-12-26 10:24

  życie made in polska

 • równi i równiejsi2013-01-27 16:56

  "Uważam, że Platforma Obywatelska popełniła bardzo duży błąd, reformując emerytury mundurowym. W perspektywie kilku lat okaże się, że policjanci i funkcjonariusze służb staną się takimi samymi urzędnikami, jak np. pracownik urzędu miar i wag – komentuje Zbigniew Rau, policjant," - taaa, sratataa. Takie pierdzielenie Zbyszka i tyle. A tłumy nadal walą do mundurówki. I mówie tu o roku 2013, nie wcześniejszych latach.

 • McViRR2013-01-27 13:53

  Emerytura powinna wynosić ok 1/3 lub mniej średniej krajowej - tyle ile potrzeba do przeżycia. Resztę należy sobie uzbierać, odłożyć lub liczyć na dzieci. No tak ale jak odłożyć skoro składka na ZUS to prawie 1000zł? Jeśli emerytury będą niskie to i składka nie musi być wysoka. Ale to temat na inną okoliczność - ZUS TRZEBA ZREFORMOWAĆ!!!

 • 82013-01-26 22:24

  jawny przykład ośmieszania społeczeństwa poprzez niesprawiedliwe przyznawanie pieniędzy. Wiadomo że zawyżone emerytury są podawane jako motyw przez kolejnych idących "tą ścieżką" i wyszarpujących pieniądze od budżetu. Efekt taki że nie starcza dla innych. Trzeba rozwalić cały ten system i cofnąć gorszące tzw "prawa nabyte", które w wiekszości wynikały z układów. Na ich miejsce trzeba wyliczyć uzasadnioną wysokość świadczeń.

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze