Wpłynie to na podwyższenie ceny pozwoleń, które według Komisji Europejskiej są zbyt niskie i nie motywują do inwestowania w „czyste” technologie.

Na wycofanie pozwoleń Parlament nie wyraził zgody podczas kwietniowej sesji. Komisja Europejska postanowiła walczyć do końca, i tym razem odniosła sukces. Choć przeważyło jedynie kilkadziesiąt głosów decyzja została poparta. Część tych pieniędzy zasilić ma specjalny fundusz przeznaczony na rozwój nowych technologii niskoemisyjnych i inwestycji w energię odnawialną.

To niedobra wiadomość dla Polski, bowiem nasz przemysł oparty na węglu emituje duże ilości dwutlenku węgla - uważa poseł Konrad Szymski. Takie działanie - według niego - może poważnie zakłócić konkurencję na wspólnym rynku.

Zdaniem posłanki Leny Kolarskiej-Bobińskiej polskie przedsiębiorstwa nie powinny tego odczuć szczególnie dotkliwie, gdyż jest to zezwolenie jednorazowe. Posłanka uważa, że należy myśleć o przyszłości i zabiegać o ustępstwa, które będą uwzględniały specyfikę polskiej gospodarki opartej na węglu.

Reklama