statystyki

NBP miażdży MdM: to wsparcie sektora deweloperskiego, a nie realizacja celów społecznych

16 września 2014, 05:55 | Aktualizacja: 18.12.2014, 20:54
Tylko na Forsal.pl

Narodowy Bank Polski przeprowadził wstępną analizę rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jego wnioski nie są dla twórców MdM najlepsze. Bank krytykuje go za wspieranie bogatych kupców oraz sektora budowlanego.

reklama

reklama

Osiedle, domy jednorodzinne

Osiedle, domy jednorodzinne

źródło: ShutterStock

Na pierwsze podsumowanie działającego od stycznia MdM, bank centralny pokusił się w Raporcie o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2013 r. Wskazuje w nim m.in., że program można ocenić jako wspierający sektor deweloperski a nie realizujący cele społeczne.

- Powinno się wspierać zakupy zarówno nowych mieszkań, jak też tych z rynku wtórnego, by konsument miał większe możliwości wyboru, zwłaszcza mieszkań tańszych. Dodatkowo, poprzez konkurencję mieszkań z wtórnego rynku ogranicza się przyrost cen subsydiowanych mieszkań na rynku pierwotnym. Tymczasem program MdM wspiera wyłącznie rynek pierwotny i wszystkich nabywców, niezależnie od dochodów – czytamy w publikacji NBP.

Bank zwraca uwagę, że w rzeczywistości mieszkania zamieszkałe przez właściciela, tzw. OOH (Owner Occupied Housing), o powierzchni 40–50 m kw. czy oferta rynkowych mieszkań na wynajem, są dostępne dla zamożnej części społeczeństwa, a MdM formalnie (poprzez limity cenowe ograniczające standard mieszkania oraz dopłaty do wkładu własnego) powinien rozszerzać dostępność mieszkań OOH.

>>> Czytaj też: Pracujemy jak niewolnicy. Polska liderem niechlubnego rankingu

MdM potrzebowałby kontroli dochodów

- Aby się tak stało program musiałby stosować kontrolę dochodów lub operować na niskich limitach powierzchni użytkowej mieszkania obok niskich poziomów dopuszczalnych cen (ten warunek jest spełniony). Bez dodatkowego warunku mieszkania takie będą nabywane przez osoby z wyższych grup dochodowych, które nie wymagają wsparcia – wskazuje NBP.

I sugeruje, że aby mocniej wesprzeć mniej zamożne gospodarstwa domowe i umożliwić im nabycie własnego lokalu można poprawić racjonalność polityki mieszkaniowej poprzez ograniczenie dostępnego standardu powierzchni mieszkań w programie MdM.

Innym rozwiązaniem są mieszkania na wynajem, które mogłyby być tańsze niż koszt spłaty kredytu.
- Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem będzie możliwe dzięki planowanemu uruchomieniu przez BGK Funduszu Mieszkań na Wynajem, w formie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (…). Aby program ten spełnił swoją rolę i zapełnił lukę na rynku Fundusz powinien kupować mieszkania po relatywnie niskiej cenie i tanio je wynajmować – czytamy w raporcie.

Do końca sierpnia wniosek o dopłatę w ramach MdM złożyło ponad 10,18 tys. osób. Tylko w lipcu i sierpniu do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły prawie 2 tys. nowych wniosków. Łączna wartość przyznanego w tym czasie dofinansowania zakupu mieszkań to 231 mln zł.

Większość, bo ponad 7,79 tys. wniosków dotyczy wypłat wsparcia w 2014 r. Pozostałe wypłaty będą realizowane w 2015 i 2016 r. adekwatnie do terminu odbioru gotowych mieszkań i domów. Dotychczas średnia powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nabywanego w programie to 53,40 m kw., a cena m kw. to 4 293,55 zł. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego to 83,88 m kw, a średnia cena m kw. to 3 601,07 zł.

Osoby zaciągające kredyt hipoteczny w ramach MdM mogą otrzymać dzisiaj od 10 do 15 proc. dofinansowania ceny mieszkania w zależności od liczby dzieci w rodzinie, a w przypadku narodzin trzeciego i następnego dziecka dodatkowe 5 proc. Od przyszłego roku planowane są zmiany w programie zwiększające wsparcie dla rodzin z co najmniej dwojgiem dzieci.

>>> Czytaj też: Grozi nam organizacyjny chaos. Rewolucja elektroniczna w urzędach będzie opóźniona

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

reklama

  • dawnyAbsolwent(2014-12-20 00:54) Odpowiedz 00

    Taka instytucja i roczne opóźnienie we wniosku, który było widać, dla ludzi z wiedzą i wyobraźnią, w samych założeniach programu ?

  • poczo(2014-09-18 00:32) Odpowiedz 00

    Osoby zaciągające kredyt hipoteczny w ramach MdM mogą otrzymać dzisiaj od 10 do 15 proc. Błąd- nie 10 proc wartości mieszkania tylko 10 proc wartości przeliczeniowej... co sumarycznie dake okolo 7,5 przy 10% i 12,5 przy 15% ...

  • mist(2014-12-19 13:22) Odpowiedz 00

    Dlaczego autorka wprowadza do polskiego artykulu angielski skrotowiec "OOH"??? Sama uzyla polskiego okreslenia "Mieszkanie Zamieszane przez Wlasciciela", czyli po polsku MZW, a nie najpierw angielskimi pelnymi slowami, a potem... "OOH" w polskiej gazecie.

    Zacznijmy w koncu dbac o swoj jezyk, bo robi sie z niego smietnik!!!

  • plutarch(2014-12-19 12:42) Odpowiedz 00

    @ e_djur
    Banksterzy mieszkają tylko w twojej chorej głowie.

  • ja(2014-12-19 07:54) Odpowiedz 00

    Wszyscy (99,9%) obywateli w chwili powstawania tego programu mówili że służy temu, co odkryli ekonomiści teraz (0,1% obywateli). Do diabła z ekonomistami, jeżeli udowadniają oni na każdym kroku, że baba sprzedająca pietruszkę na bazarze jest mądrzejsza od nich.

  • ehh(2014-09-19 11:43) Odpowiedz 00

    MdM to NIE jest kontynuacja programu Kaczyńskiego. Pamiętacie jak wszyscy mieli do niego pretensje, że nie można brać kredytów we frankach? I co? Miał rację. W tamtym programie można było wyciągnąć 50 000 zł, a teraz, jak kupowałam mieszkanie i interesowałam się MdM to szczerze... śmiech na sali. Oni oferują 10% dopłaty DO WKŁADU WŁASNEGO, który nie może być wyższy, niż 50% ceny mieszkania. Więc jeśli mieszkanie kosztuje 300 000 zł, wkład własny to 50 000 zł to oni dadzą mi tylko 10% x 50 000 = 5 000 zł. A powiedzcie mi, ile małżeństw w Polsce potrzebujących dopłaty ma większe oszczędności?

  • FK_(2014-09-21 22:27) Odpowiedz 00

    Gani jeden glupi program a chwali drugi oparty na rownie glupich zalozeniach... : " Fundusz powinien kupować mieszkania po relatywnie niskiej cenie i tanio je wynajmować " :))...

    W Singapurze to sie sprawdzilo gdyz takowy fundusz sam je budowal po niskich kosztach a nie napychal kieszenie deweloperom kupujac od nich... no ale co porownywac singapurskiego tygrysa do polskiej 'zielonej wyspy'..

  • FK_(2014-09-21 22:26) Odpowiedz 00

    Gania jeden glupi program a chwala drugi oparty na rownie glupich zalozeniach... : " Fundusz powinien kupować mieszkania po relatywnie niskiej cenie i tanio je wynajmować " :))...

    W Singapurze to sie sprawdzilo gdyz takowy fundusz sam je budowal po niskich kosztach a nie napychal kieszenie deweloperom kupujac od nich... no ale co porownywac singapurskiego tygrysa do polskiej 'zielonej wyspy'.. ;)

  • kurak(2014-09-17 14:40) Odpowiedz 00

    @alo:
    ta jakja nazywasz banda kaczynskiego wprowadzila program rns -ale z ta roznica, ze doplata byla nie tylko dla prywaciarza-developera ale taz na mieszknai az rynku wtornego..

  • Piotr(2014-09-18 14:52) Odpowiedz 00

    jak ktos nie ma zdolnosci normalnie to w MDM nie ma tym bardziej. Nigdy i w żaden sposób dopłata z programu nie podnosi zdolnosći. Ciekawe są różnice w prowizjach banków dla normalnego kredytu i dla kredytu w mdm. Najcześciej ok1,6% dla normalnego a w mdm od. 2.2-2.3%. Takie wsparcie :)

  • berebe(2014-09-16 16:57) Odpowiedz 00

    Jak złożyłem wniosek do RPO o niekonstytucyjność RNS z ustawą zasadniczą, otrzymałem kilkustronicowy bełkot o tym, że tu chodzi głównie o pobudzenie budownictwa. Tyle w temacie. Deweloperzy zarobili. Kowalski kupił mieszkanie (albo czasami dziurę w ziemi) za kosmiczne pieniądze.

  • Wanda Pradzioch(2014-09-17 21:25) Odpowiedz 00

    Zastaw się, a postaw się, ale jak to zrobić, kiedy nie ma się zdolności kredytowej? Jak zwykle pomoc dla ludzi zasobnych, bo według rządu wszyscy powinni posiadać, bo jak posiadasz, to jesteś kimś.

  • Ja(2014-09-17 11:30) Odpowiedz 00

    W tym roku rozpoczynam budowę domu o pow. 110mkw na podstawie pozwolenia na budowę z 2012roku, Mamy z żoną po 32lata i 3-kę dzieci. Nie należy nam się program MdM tylko dlatego, że nie będziemy po raz dugi tracić czasu i pieniędzy na przechodzenie przez zbędne procedury nowego powoenia na budowę z 2014roku. Taki warunek uważamy za dyskryminację!

  • marco(2014-09-17 11:30) Odpowiedz 00

    @alo:

    Dopłaty w ramach programu Rodzina na Swoim były dostępne dla mieszkań nabywanych na rynku wtórnym, czyli w wiekszości wykorzystane były przez młode małżeństwa, których w innym wypadku nie byłoby stac na zakup jakiegokolwiek lokalu a tym samym zmuszone byłyby do gnieżdzenia się z teściami (i często dzieckiem/dziećmi).

  • e_djur(2014-09-16 08:35) Odpowiedz 00

    Mają szczęście, banksterzy, teraz wreszcie da się racjonalnie reagować na pazerne pomysły Platformersów. I czemu? Bo Tusk poszedł precz. Brawo Unia, dzięki Wam, za to że zabraliście stąd największego u nas szkodnika, nareszcie odżywa ten nasz grabiony i sponiewierany kraj. Wraca rozum. Dość paranojom.

  • vapniak(2014-09-16 14:50) Odpowiedz 00

    Skontrolować, poprzeć program, wspomóc budownictwo, subsydiować, zrealizować cele społeczne, socjalistyczny, z socjalizmem, objąć urzędniczym nadzorem, stworzyć w Ministerstwie, powołać komisję, inicjatywa aktywu partyjnego, wysunąć członka na czoło, socjalistycznego budownictwa, socjalnej opieki...

    K**wa, jak długo jeszcze? Na rynku jest kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy mieszkań, siedlisk i domów, można sobie wybudować willę z basenem, kupić kawalerkę albo M-8, dostępny każdy standard i metraż. Wystarczy wybrać w wyborach ludzi NORMALNYCH! Czyli tych, którzy proponują, aby dostarczaniem mieszkań na rynek, nie zajmowali się urzędnicy, tylko ci, którzy chcą na tym ZAROBIĆ. A potencjalnym KONSUMENTOM nieruchomości, należy zostawić owoce ich pracy, to się na pewno ze sprzedającymi dogadają. BO TAK JEST NORMANIE!!!

  • pomatol(2014-09-17 20:41) Odpowiedz 00

    tuskomatol na zmywaku w brukseli, my skurki ustaw jego i kopacz - przekopala 5m wglab bedziemy odczuwac przez wiele lat

  • ojciec_mlodych(2014-09-17 22:49) Odpowiedz 00

    Chory i niesprawiedliwy program dyskryminujący wiele młodych małżeństw które nie mają wsparcia na starcie w nowe życie. Dlaczego młodzi ambitni, wykształceni, którzy chcą nabyć mieszkanie większe i droższe nie otrzymują wsparcia do poziomu ustalonego w programie MDM. Taka sytuacja tylko demobilizuje ich i powoduje, że szukają pracy na emigracji gdyż są poszukiwanymi pracownikami i mieszkanie otrzymają na lepszych warunkach niż we własnej ojczyźnie. Jeżeli program MdM zakłada, że np. średnie dofinansowania wynosi ok 40 tys zł to powinni otrzymać je wszyscy uprawnieni bez względu ile takie mieszkanie kosztuje i jakie ma metraż. Ale jak na razie to czyste skur...stwo.

  • rozawiatrow(2014-09-16 13:53) Odpowiedz 00

    sprzedaje takie mieszkania i takie czyli i deweloperskie i rynek wtórny od 23 lat i nie widzę żadnej korzyści z tej ustawy rynek wtórny tanieje i tak się nie sprzedaje a młodzi kupują nowe ... za niebotyczne kwoty i jeszcze muszą co najmniej 700 zł od m2 dołożyć aby się wprowadzić!!! skórka nie warta wyprawki. Nowe śliczne urządzone mieszkania z kuchnią wyposażoną z zabudową sa ok 1500 zł/m2 tańsze??? To jak to się ma do dopłat??? I to w Koszalinie a gdzie większe miasta??? Mam nadzieje że ta ustawa zniknie i to szybko gorszej już i stronniczej nie można było zrobić!! Na pewno nie dla dobra społeczeństwa i mam gdzieś kto rządzi ble nie było takich korupcyjnych ustaw!!

  • on soc(2014-09-16 13:16) Odpowiedz 00

    hahaha, rozbawił mnie ten tekst, art a raczej "raport" na życzenie.. dzieki temu że rynek wtórny nie jest subsydiowany ceny nie lecą tak do góry jak w 2007-2011 ponieważ właścicel używanego mieszkania aby być bardziej konkurencyjnym w stosunku do nowego dofinansowanego o 10% mieszkania musi obniżyć cene swojego a to dalej przekłada się na niższe ceny tranzakcyjne a co za tym idzie limit ceny m2 dofinansowanego także jest stabilny. Przy RnS było widać jak sprzedający z rynku wtórnego i pierwotnego prześcigali się w podnoszeniu cen a teraz muszą ze sobą konkurować..