Duda: jestem dumny, że Warszawa jest gospodarzem szczytu NATO

Jestem dumny, że Warszawa - miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu, jest gospodarzem szczytu w bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na pierwszej sesji szczytu NATO.

"To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność móc powitać państwa w Polsce. Jestem dumny, że Warszawa - miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale też skomplikowaną przeszłość mojej ojczyzny - jest gospodarzem szczytu w bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział prezydent.

Jak ocenił, "od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty".

"Udawało się to nam dzięki głębokiemu przekonaniu, że każdy kraj ma prawo do korzystania z owoców demokracji, wolności i rozwoju gospodarczego, w oparciu o prawo międzynarodowe i wzajemny szacunek. Dziś te wartości są po raz kolejny kwestionowane przez zagrożenia i wyzwania, niektórych z nich Europa nie doświadczała od dziesięcioleci" - podkreślił Duda.

Jak mówił, "jesteśmy świadkami polityki agresji i notorycznego braku poszanowania dla prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i integralności terytorialnej". "Konflikty zbrojne prowadzą do niestabilności w regionie i rodzą nowe zagrożenia, takie jak terroryzm i wojna hybrydowa. Wyzwania te mają wpływ na obywateli wszystkich państw członkowskich" - powiedział prezydent.

Szczyt NATO musi przynieść stabilność w czasach niepewności

Szczyt NATO musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność, zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Sojusz musi "potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa".

"Dziś nasze kraje oczekują od nas, że wypełnimy swoje zobowiązania i powinności. Dlatego też obecny szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziałów i zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń" - powiedział prezydent w trakcie uroczystej inauguracji szczytu NATO.

Jego zdaniem, aby spełnić te oczekiwania, Sojusz ponownie musi skoncentrować się na swoim podstawowym zadaniu - czyli kolektywnej obronie.

"Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Pierwszy krok w tym kierunku wykonaliśmy z powodzeniem przed dwoma laty w Walii.

Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację" - mówił Duda.

Odpowiedź ta - podkreślił prezydent - "musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom, to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces".

"Dziś musimy wykonać kolejny krok, tworząc wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. Sojusz musi być w stanie w pełni potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa" - oświadczył Duda.

Duda: NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi

NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi; zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo, czy naród, ale polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Według niego, "w południowym wymiarze Sojuszu potrzebujemy spójnej strategii, która pozwoliłaby nam skutecznie stawiać czoło kolejnym zagrożeniom".

"Stabilność regionu euroatlantyckiego jest zależna od bezpieczeństwa poza jego granicami. Dotrzymując swoich zobowiązań na rzecz obronności, musimy jednocześnie pogłębiać współpracę z wszystkimi naszymi partnerami, zarówno w naszym wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie, poprzez wspieranie ich zdolności obronnych. NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi i cieszę się, że premier Czarnogóry jest tu dziś z nami" - powiedział Duda w piątek w trakcie uroczystej inauguracji szczytu NATO.

Jak ocenił, zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo, czy naród, ale "polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności".

"Nie otaczają nas wrogowie. Otaczają nas wyzwania. Musimy podejmować je nie tylko poprzez obronę i odstraszanie, lecz również przez dialog. Pozostajemy gotowi do dialogu z każdym, kto podziela naszą postawę. Zarazem zdecydowanie opowiadamy się po stronie naszych wartości w przekonaniu, że dialog nie może narażać na szwank ani pokoju, ani zasad prawa międzynarodowego" - przekonywał prezydent.
Zdaniem Dudy, przywódcy demokratycznych państw ponoszą szczególną odpowiedzialność wobec obywateli "by mogli czuć się bezpiecznie, cieszyć dobrobytem, żyć w pokoju". "Głęboko wierzę, że wysiłki podjęte przez nas w najbliższych dwóch dniach zaowocują decyzjami niezbędnymi do realizacji tego zobowiązania" - podkreślił.

Prezydent podziękował też sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi, oraz całemu zespołowi NATO, za ich przywództwo i determinację podczas przygotowań do tego spotkania.

Stoltenberg: Polska jest bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem

Polska jest bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem - mówił w piątek w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas inauguracji szczytu NATO.

"Szczyt odbywa się w Warszawie i to też jest potwierdzenie przywódczej roli Polski" - stwierdził Stoltenberg.

"Polska jest bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem (NATO - PAP). Jest jednym z krajów, który wpłaca pełną składkę 2-proc. PKB na rzecz bezpieczeństwa" - mówił.

Zwrócił uwagę, że nasz kraj wspiera również misje sojusznicze w Afganistanie. "Dziękuję Polsce za kolejne zaangażowanie w ramach walki z Państwem Islamskim poprzez wysłanie samolotów szkolno-bojowych i F-16" - dodał.

"Chciałbym skierować słowa podziękowania warszawiakom i Polakom za ciepło gościnę, zgotowaną nam tutaj, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego szczytu, a szczególne słowa podziękowania chciałabym skierować do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który jest gospodarzem tego szczytu" – powiedział.

Pierwsza sesja, jak poinformował, będzie koncentrować się wokół tematu wzmacniania naszych zdolności obronny i odstraszania.

Stoltenberg do żołnierzy: NATO jest najsilniejszym sojuszem świata właśnie ze względu na was

NATO jest najsilniejszym sojuszem świata właśnie ze względu na was - takimi słowami zwrócił się do żołnierzy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że na żołnierzach służących w armiach państw należących do Sojuszu polega niemal miliard ich mieszkańców.

"Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy służą pod egidą NATO, podziękować wam w imieniu prawie miliarda ludzi, którzy polegają na was" - powiedział Stoltenberg w przemówieniu podczas inauguracyjnej sesji warszawskiego szczytu NATO.

Podkreślił, że wojskowi Sojuszu służą na ziemi - od Afganistanu po Kosowo, na morzu - od Atlantyku przez Morze Śródziemne i w powietrzu - od rejonu Morza Bałtyckiego aż po Turcję.

"Narażacie własne życie na szwank, abyśmy mogli żyć w pokoju i bezpieczeństwie. Kobiety i mężczyźni w mundurach, wysoko sobie cenimy wasz profesjonalizm, waszą odwagę" - zaznaczył Stoltenberg.

"NATO jest najsilniejszym sojuszem świata właśnie ze względu na was" - dodał, prosząc o uczczenie minutą ciszy poległych i rannych żołnierzy.

>>> Czytaj też: Amerykanie zainstalują tarczą antyrakietową w Korei Południowej. Ostra reakcja Chin