USA rozmieściły w poniedziałek na Litwie baterię pocisków rakietowych dalekiego zasięgu systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot; mają one zostać wykorzystane od wtorku w ćwiczeniach wojskowych NATO.

Reuters informuje o tym, powołując się na rzeczniczkę litewskiego resortu obrony. Agencja podkreśla, że ten nowoczesny system obronny po raz pierwszy został sprowadzony do którejś z trzech republik bałtyckich. Bateria systemu Patriot została zainstalowana w bazie lotniczej w Szawlach. Zostanie stamtąd zabrana, gdy 22 lipca zakończą się natowskie ćwiczenia Tobruk Legacy 2017.

Reuters odnotowuje, że Litwa, Łotwa i Estonia posiadają jedynie rakietowe pociski lotnicze bliskiego zasięgu.

Nawiązując do rozpoczynających się we wtorek ćwiczeń litewski minister obrony Raimundas Karoblis podkreślił, że "rozmieszczenie Patriotów jest ważne, ponieważ pokazuje, że takie posunięcia nie stanowią już tabu w tym regionie". Dodał, że "dowodzi to, iż te pociski mogą zostać dostarczone wszędzie tam, gdzie są potrzebne, co jest bardzo ważne". Przyznał, że obrona powietrzna "jest jedną z luk w naszej obronności i nie rozwiążemy tego (problemu) bez pomocy naszych sojuszników".

>>> Czytaj też: Ziemia nieświęta. Tak rodził się największy ze współczesnych lęków Europy