Lagarde uczestniczyła w czwartek w międzynarodowej konferencji poświęconej współczesnym debatom w polityce gospodarczej, zorganizowanej we Frankfurcie nad Menem przez MFW oraz niemiecki bank centralny.

Jeszcze w trakcie konferencji szefowa MFW wezwała Niemcy, aby dla zapewnienia długoterminowego wzrostu gospodarczego zwiększyły inwestycje. "Niemcy mogą sobie pozwolić na to, żeby wydawać więcej pieniędzy" - powiedziała.

Zdaniem Lagarde zarówno Niemcy, jak i cała UE muszą się "uszczelnić" przed kolejnym kryzysem. Należy mieć przy tym na uwadze konkurencję ze strony Chin i niektórych części USA, gdzie inwestuje się w nowe technologie i czyste źródła energii.

Oprócz innowacji ważną rolę odgrywa wzrost płac, który ostatnio co prawda zaobserwowano, ale jest tu jeszcze pole do poprawy - powiedziała Lagarde.

W wypowiedzi dla ARD Lagarde stwierdziła również, że MFW wspiera luźną politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego i wszystkich banków centralnych, dopóki nie zostaną zrealizowane cele inflacyjne, "ale nie bez końca".

>>> Czytaj też: Nowy szef MSZ: Niemcy są ważnym, strategicznym partnerem Polski