Nieco ponad 20 proc. obywateli tego kraju uważa, że zniesienie monarchii nie zmieniłoby sytuacji tego kraju, a 24 proc. sądzi, że zmieniłoby ten kraj na gorsze. Największą popularnością cieszy się japońska monarchia – tylko 4 proc. badanych w tym kraju uważa, że zniesienie tego politycznego ustroju zmieniłoby sytuację Kraju Kwitnącej Wiśni na dobre.

Postrzeganie monarchii w Hiszpanii jest znacznie gorsze niż w innych krajach. W Szwecji za zniesieniem tego ustroju jest tylko 23 proc. badanych. Jeszcze mniej w Belgii (17 proc.), Kanadzie (15 proc.) czy Wielkiej Brytanii (15 proc.).

Zdecydowanie przeważający odsetek badanych stanowią osoby, które nie mają we wskazanym zakresie wyraźnych preferencji. W Kanadzie i Australii (gdzie głową państwa jest obecnie królowa Elżbieta II) większość respondentów jest przekonana, że zniesienie monarchii nie wywołałoby w ich krajach zmian.

W przeprowadzonym w zeszłym miesiącu przez tę samą pracownię badaniu ponad połowa Hiszpanów opowiedziała się za przeprowadzeniem referendum ws. statusu monarchii. Uwidoczniło ono międzypokoleniowy rozłam: młodzi zdecydowanie częściej opowiadali się za przeprowadzeniem go.

>>> Polecamy: Czym przyciągają wyborców partie polityczne? [BADANIE CBOS]