Zaremba: Poważny sygnał ostrzegawczy dla PiS [OPINIA]

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 11.30.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 95 800 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Hermeliński powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono także wyniki wyborów do 1745 rad gmin (na 2477 gmin) i 17 rad powiatów (na 314 powiatów). Hermeliński zaznaczył, że nie ma wyników z żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy, ani do żadnego z 16 sejmików.

Wyniki exit poll

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 W SEJMIKACH WOJEWÓDZKICH

Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.

Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.

W porównaniu do sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu opublikowanego w niedzielę wieczorem poparcie PiS-u zwiększyło się o niespełna 1 proc., a Koalicji Obywatelskiej o 2 proc. Z kolei poparcie dla PSL spadło o 3 punkty procentowe.

Hirsch: Słabość opozycji w sejmikach, porażka PiS w dużych miastach

Wynki sondażowe wyborów samorządowych

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmików w ośmiu województwach, PiS w sześciu województwach, a PSL - w dwóch.

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc. "Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych" - ogłosiła PKW.

Jeżeli wyniki sondaży potwierdzą się, to będzie mogli starać o władze w wielu sejmikach samorządowych - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wstępne wyniki sondaży. "Musimy zachować spokój, ale jeśli to, co jest w tej chwili, będzie potwierdzone, przynajmniej generalnie (...), to będziemy mogli starać o władze w wielu miejscach, jeżeli chodzi o sejmiki samorządowe. Będziemy mogli w pewnych ważnych miastach walczyć w drugiej rundzie i jednocześnie będziemy musieli, i to jest mój główny przekaz, bardzo ciężko pracować w ciągu kolejnego roku, także po to, by w ostatnich momentach przed wyborami nie spadały na nas różne ciosy" - mówił Kaczyński.

Wybory 2018 - Kto wygrał w sejmikach woj.

Godusławski: Wielkie wydawanie czas zacząć [OPNIA]

Wyniki wyborów na prezydenta w największych miastach:

Sondażowe wyniki wyborów: prezydenci miast

Warszawa: Rafał Trzaskowski (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Warszawie, uzyskując 54,1 proc. głosów. Drugi wynik uzyskał Patryk Jaki z PiS (30,9 proc.) - wynika z sondażu Ipsos.

Kraków: Będzie druga tura wyborów na prezydenta Krakowa. Pierwszą turę z 43,7 proc. poparciem wygrał ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Obywatelski Kraków); drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann (33,6 proc.) - wynika z sondażu Ipsos.

Łódź: Obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska popierana przez Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesna) oraz m.in. lokalne struktury SLD, PSL i KOD wygrała w pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi, uzyskując 70,1 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos.

Katowice: Urzędujący prezydent Katowic Marcin Krupa popierany m.in. przez PiS i SLD uzyskał reelekcję - poparło go 51,1 proc. wyborców - wynika z opublikowanego w niedzielę wieczorem sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Lublin: Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 62,32 proc. głosów. Będzie to trzecia kadencja Żuka na stanowisku prezydenta Lublina.

Wrocław: Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta Wrocławia z poparciem 50,1 proc. - wynika z sondażu exit poll. Drugie miejsce z poparciem 27,8 proc. zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy – posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

Gdańsk: Urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (36,7 proc.) i kandydat Zjednoczonej Prawicy Kacper Płażyński (32,3 proc.) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Gdańska - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Białystok: Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską został prezydentem miasta po raz czwarty. Wyniki wyborów podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Poznań: Urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak popierany przez Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesnej uzyskał 56,6 proc. głosów i tym samym jest zwycięzcą wyborów prezydenckich w tym mieście - wynika z opublikowanego w niedzielę wieczorem sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Kielce: W drugiej turze wyborów Bogdan Wenta 35,8 proc. i Wojciech Lubawski - 29,6 proc. proc.

Szczecin: Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek startujący z komitetu Bezpartyjnych i kandydat PiS Bartłomiej Sochański powalczą w drugiej turze wyborów na prezydenta Szczecina. Wyniki podała Miejska Komisja Wyborcza.

Opole: Jak wynika z sondaży exit poll dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przeprowadzonych przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski zdobył 64,34 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Violetta Porowska z 18,76 proc. głosów. Trzecie miejsce zajęła Barbara Kamińska z wynikiem 10,03 proc.

Gdynia: Z nieoficjalnych, ale opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że na prezydenta Gdyni wybrany został ponownie Wojciech Szczurek. Uzyskał on nieco ponad 68 proc. głosów. Będzie rządził Gdynią po raz szósty z rzędu.

Gorzów Wielkopolski: W Gorzowie Wielkopolskim wybory prezydenckie wygrał bezpartyjny Jacek Wójcicki. Startujący z własnego komitetu obecny prezydent tego miasta uzyskał 65,21 proc. głosów - wynika z informacji podanych przez PKW. Będzie to jego druga kadencja.

Zielona Góra: Niedzielne wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu.

Olsztyn: W 25 osobowej radzie miasta Olsztyna - Koalicja Obywatelska zdobyła 9 mandatów, a PiS - 7 mandatów - oficjalne wyniki do rady miasta podała PAP w poniedziałek przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska. Podział mandatów ustalono po podliczeniu wyników wyborów w 101 obwodowych komisjach.Komitet Wyborczy Wyborców byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego będzie miał 4 radnych, tyle samo Komitet Wyborczy Wyborców dotychczasowego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Jeden mandat zdobył Komitet Wspólny Olsztyn. Mandatów w radzie miejskiej nie zdobyły SLD Lewica Razem, Kukiz'15 oraz Komitet Wyborczy Olsztyn Kocham. W poprzedniej radzie miejskiej PO zdobyła 8 mandatów, PiS - 7, po cztery mandaty komitety Małkowskiego i Grzymowicza, po jednym uzyskały PSL i SLD.

Sopot: Jacek Karnowski został w I turze wybrany na prezydenta Sopotu; będzie pełnił tę funkcję po raz szósty z rzędu. Nadmorskim kurortem rządzi od 1998 r., a w sopockim samorządzie działa od początku jego powstania, kiedy w wieku 26 lat został radnym i wiceprezydentem Sopotu. W tegorocznych wyborach startował z komitetu wyborczego Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego. Ugrupowanie Karnowskiego szło do wyborów pod hasłem "Sopot nasz wspólny dom". Wśród kandydatów Platformy Sopocian do Rady Miasta Sopotu byli m.in. działacze społeczni oraz członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji. Kandydaturę Karnowskiego na kolejną kadencję poparli m.in. Małgorzata Tusk, żona przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska; były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier Jerzy Buzek, aktor Krzysztof Kowalewski, artysta Andrzej Dudziński, a także dawni działacze opozycyjni z lat PRL mecenas Jacek Taylor i współtwórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall.

Słowik: Dlaczego Patryk Jaki przegrał z kretesem?

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy; nie ustalono wyników w żadnym sejmiku - poinformowano na konferencji PKW ok. godziny 19:00.

Wiceprzewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 17:45.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 113 542 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Marciniak powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono także wyniki wyborów do 2360 rad gmin (na 2477 gmin) i 175 rad powiatów (na 314 powiatów).

Ponadto ustalono wyniki wyborów do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy.

Wiceprzewodniczący PKW poinformował, że nie ustalono wyników wyborów do żadnego z 16 sejmików, ale - jak zaznaczył - zakończono już pracę w województwie opolskim. "W tej chwili jest kwestia tylko sprawdzenia i ogłoszenia wyników do sejmiku województwa opolskiego" - powiedział.