Woźniak o zamiarach podpisania kolejnej umowy z PGG powiedział w czasie prezentacji efektów programu Geo-Metan - odmetanowania nieprzeznaczonych do eksploatacji złóż węgla w Gilowicach. W lutym PGNiG i PGG podpisały umowę, która przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Spółki uzgodniły już plan wierceń, natomiast PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac.

W ramach Geo-Metanu PGNiG razem z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB) zamierzają usuwać metan ze złóż węgla przed jego eksploatacją. Celem programu jest m.in. sprawdzenie, na ile usunięcie metanu pozwoli ograniczyć trudności i niebezpieczeństwa, jakie sprawia przy normalnej eksploatacji węgla ten gaz.

Docelowo PGNiG planuje wydobywać ze złóż węgla kamiennego co najmniej 1 mld m sześć. gazu rocznie. Według najnowszych, niepublikowanych jeszcze szacunków PIG-PIB, zasoby metanu w pokładach węgla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą 193 mld m sześc.(PAP)