„Węgierskie siły zbrojne mogą się wzbogacić o rakietowy system obrony przeciwlotniczej NASAMS wspólnej norwesko-amerykańskiej produkcji. Waszyngton dał już zgodę na sprzedaż Węgrom 180 rakiet AMRAAM potrzebnych do tego systemu(…)” – pisze „Magyar Nemzet”.

Wartość transakcji zakupu 180 rakiet wynosi – jak pisze dziennik – 500 mln dolarów. AMRAAM to rakieta średniego zasięgu ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze. Jak dodała gazeta, chodzi o model AIM-120C-7.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez podległą Pentagonowi Agencję Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), strona węgierska otrzymałaby nie tylko rakiety, ale też m.in. narzędzia ćwiczebne, kontenery do magazynowania, części zamienne, zestawy do naprawy rakiet, a także wyposażenie komunikacyjno-nawigacyjne.

„Magyar Nemet” pisze, że niezbędne do wykrywania celów radary Sentiel Węgry mogą kupić od amerykańskiej firmy Raytheon, która wraz z norweskim Kongsbergiem produkuje system NASAMS.

Gazeta przypomina, że w ostatnim czasie strona węgierska i amerykańska kilkakrotnie wyrażały zamiar podjęcia współpracy obronnej.

>>> Polecamy: Wznowienie walk w Idlibie. Turcję zaleje kolejna fala uchodźców z Syrii?