Redaktor naczelny „Welt am Sonntag” - magazynowego wydania dziennika „Die Welt” napisał, że marsze z okazji 11 listopada w Polsce służą manifestowaniu antysemityzmu. Polski ambasador w Berlinie zażądał zamieszczenia sprostowania.

W niedzielnym tekście redaktora naczelnego „Welt am Sonntag”, Johannesa Boie, „Europa jest chora. Poprawy nie widać” („Europa ist krank. Besserung ist nicht in Sicht”) zamieszczonym na portalu internetowym „Die Welt” czytamy: „Również 11 listopada prawicowi ekstremiści z całej Europy spotkali się w Polsce, żeby głosić nienawiść wobec Żydów i radykalnie prawicowe hasła”.

W oświadczeniu skierowanym do redakcji ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski oznajmił, że twierdzenia takie nie maja najmniejszego związku z prawdą.

„Marsze te są manifestacją miłości do ojczyzny i spotkaniem wszystkich, dla których Polska jest wartością. Także Żydów, pośród których było wielu polskich patriotów. Najwyższy już czas, by dobrze ponoć wykształceni niemieccy dziennikarze uświadomili sobie fundamentalną różnicę między nacjonalizmem i patriotyzmem. W ramach tego drugiego nie ma miejsca na antysemityzm” - napisał polski dyplomata.

>>> Czytaj też: Białoruś nigdy nie wyśle czołgów ani na Polskę, ani na Ukrainę [DWA PYTANIA DO ŁUKASZENKI]