Pierwsza sieć telefonii komórkowej w Korei Północnej powstała w grudniu ubiegłego roku. Zbudował ją egipski koncern telekomunikacyjny Orascom razem z północnokoreańską państwową firmą. Egipcjanie zapowiedzieli, że zainwestują w ciągu najbliższych czterech lat w to przedsięwzięcie około 400 milionów dolarów.

Nowa sieć działa jednak tylko w stolicy kraju Phenianie oraz wzdłuż drogi, łączącej Phenian z miastem Hiangsan na północy kraju. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki Orascom oraz urzędu poczt i telekomunikacji KRLD, do 2012 roku sieć ma objąć obszar całego kraju.

Korzystanie z telefonów komórkowych podlega jednak restrykcjom; jak podaje agencja Associated Press, użytkownikom nie wolno kontaktować się z zagranicą, a także korzystać ze specjalnej sieci telefonii komórkowej, przysługującej tylko obcokrajowcom, przebywającym w tym kraju.

Budowana w Phenianie przez Orascom sieć ma być siecią trzeciej generacji, umożliwiającą m.in. bezpośrednie połączenie internetowe.

Sieć taką zaczęto tworzyć w Korei Północnej jeszcze w 2002 roku - była ona dostępna wyłącznie dla urzędników najwyższego szczebla. Została jednak zlikwidowana po dwóch latach - w 2004 roku.