Transparency International opublikowała właśnie najnowszy raport dotyczący korupcji na świecie. Najlepiej wypadły Dania, Nowa Zelandia oraz Singapur. Najbardziej skorumpowane kraje to Somalia, Afganistan i Birma. Gdzie w tej stawce znalazła się Polska?

Nasz kraj wspólnie z Kostaryką i Omanem, zajął 41 miejsce na 178 ocenianych państw. W porównaniu z ubiegłym rokiem awansowaliśmy o 8 miejsc. Niestety nasza lokata nie wygląda już tak dobrze gdy przyjrzymy się statystykom dotyczącym krajów Unii Europejskiej i Europy Zachodniej. Na 30 sklasyfikowanych zajmujemy dopiero 21 lokatę. Przed nami jest Malta, Cypr czy Estonia. Jedyne pocieszenie to fakt, że za nami znaleźli się nasi najbliżsi sąsiedzi: Czesi, Słowacy, Litwini czy Węgrzy.

Najwięcej z krajów UE w sprawie łapownictwa mogą sobie zarzucić Włosi, Rumuni, Bułgarzy oraz Grecy, którzy zamykają stawkę. Raport Transparency International został przygotowany w oparciu o 13 różnych badań. Były one przeprowadzane między styczniem roku 2009 a wrześniem 2010.Korupcja na świecie - ranking / Forsal.pl