Chiny chcą importować gaz z Rosji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
8 czerwca 2011, 06:12
Chiny, największy na świecie konsument energii mogą w najbliższym czasie, tuż przed wizytą prezydenta Hu Jintao w Moskwie, podpisać umowę na import rosyjskiego gazu - podał Bloomberg w nocy z wtorku na środę.

Chiny negocjują z Rosją porozumienie w sprawie dostaw gazu na co najmniej 14 lat. Moskwa, która stała się największym partnerem handlowym Chin w 2010 roku, wolałaby zawrzeć kontrakt na 30 lat.

>>> Czytaj również: Wyniki badań odwiertów potwierdzają: Pomorze będzie łupkowym zagłębiem

OAO Gazprom, rosyjski monopolista eksportujący gaz będzie mógł dostarczać Chinom 68 mld metrów kwadratowych gazu rocznie - podały RIA Novosti pod koniec maja. To więcej niż 75 proc. całego gazu zużytego przez Chiny w 2009 roku.

>>> Polecamy: Łukaszenka chce za Biełtransgaz pieniędzy i taniego gazu od Rosjan

Wiceminister spraw zagranicznych Chin Cheng Guoping twierdzi, że umowa z Rosją nie zostanie jednak podpisana przed wizytą Hu w Moskwie, przewidzianą na od 15. do 18. czerwca.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj