Klienci największych cypryjskich banków stracą 47,5 procent swoich depozytów.

Po miesiącach negocjacji z kredytodawcami, Nikozja podała szczegóły opodatkowania depozytów.

Wszyscy posiadacze depozytów o wartości wyższej niż 100 tysięcy euro ulokowanych w dwóch największych bankach - Banku Cypru i likwidowanego banku Laiki stracą blisko połowę zgromadzonych oszczędności.

Nacjonalizacja oszczędności to część porozumienia z marca między cypryjskim rządem a przedstawicielami Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Trojka w zamian za kredyt na ratowanie cypryjskiej gospodarki wymusiła, oprócz opodatkowania depozytów, zmiany w prawie bankowym i oszczędności budżetowe.

W ramach restrukturyzacji Banku Cypru, klienci, którzy stracą najwięcej, otrzymają akcje banku. W sumie, straty posiadaczy depozytów w banku szacowane są prawie na 4 mld euro. Wśród najmocniej poszkodowanych znajdą się fundusze emerytalne pracowników państwowych spółek oraz klienci indywidualni, w tym Rosjanie.

Jak wynika z danych agencji Moody's, w październiku 2012 r. Rosjanie trzymali na cypryjskich kontach ponad 15 mld euro.

Klienci Laiki, która została wchłonięta przez Bank Cypru, nie mają większych szans na rekompensatę strat, jeśli nie ubezpieczyli swoich oszczędności. Jest mało prawdopodobne, by otrzymali jakiekolwiek akcje.

>>> Czytaj także: Kryzys gospodarczy w Europie: polityka niszczenia sąsiada