Wiadomość o zmianie na fotelu prezesa Polskiego Standardu Płatności, spółki zarządzającej Blikiem, przyszła w czwartek rano. Właśnie rozpoczynał się zorganizowany przez Związek Banków Polskich kongres poświęcony rozwojowi płatności mobilnych, na którym jednym z prelegentów zapowiadanych w przygotowanych na tę okoliczność materiałach miał być Adam Malicki. Uczestnicy wydarzenia nie kryli zaskoczenia, gdy w jego rolę wcielił się już Grzegorz Długosz, nowy prezes PSP. To pokazuje, że decyzja o zmianie na tym stanowisku najwyraźniej została podjęta dość nagle.

Jej przyczyny nie zostały podane do publicznej wiadomości, ale od razu pojawiły się pogłoski, że właściciele PSP, a więc największe polskie banki, nie są zadowoleni z pozycji Blika na rynku. Adam Malicki miał się więc bardzo dobrze sprawdzić jako sprawny organizator powstającej dopiero spółki, ale gdy przyszło do wzmacniania jej pozycji, efekty jego pracy nie spełniły oczekiwań akcjonariuszy. Stąd nominacja dla Grzegorza Długosza, który spółkę zna bardzo dobrze, bo od kwietnia ubiegłego roku jest jej wiceprezesem. Dzięki szerokim kontaktom w bankach oraz wśród operatorów terminali płatniczych ma zapewnić szybkie zwiększenie liczby użytkowników oraz punktów akceptujących Blika.

>>> Czytaj też: Dariusz Mazurkiewicz: Jego Blik zrewolucjonizuje płatności zbliżeniowe?

I to może mu się udać. Ze swoim pozytywnym usposobieniem i sympatycznym sposobem bycia błyskawicznie nawiązuje kontakt z ludźmi i potrafi zbudować z nimi pozytywne relacje. Karierę rozpoczynał jeszcze na początku lat 90., a dziś znają go wszyscy najważniejsi menedżerowie w branży finansowej. Jego nazwisko może więc otworzyć drzwi dotychczas być może zamknięte dla przedstawicieli spółki, która dopiero weszła na rynek.

Grzegorz Długosz, zanim trafił do PSP, pracował w First Data Polska. To jeden z największych na naszym rynku agentów rozliczeniowych. Od 2008 r. Długosz pełnił tam funkcję członka zarządu. Odpowiadał za sprzedaż i rozwój produktów, zaś od października 2013 r. nadzorował także sprawy ryzyka. Za jego kadencji spółka dynamicznie zwiększała liczbę klientów, dzięki czemu udało się jej utrzymać pozycję lidera na polskim rynku operatorów terminali. Przyczyny, dla których opuścił FDP, nie są szerzej znane. Mówiło się, że mógł nią być spór co do wizji dalszego rozwoju, jaki narodził się pomiędzy władzami polskiej spółki a jej amerykańskim właścicielem. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, ale warto podkreślić, że Janusz Diemko, który za czasów Długosza w FDP kierował tą spółką, też już w niej nie pracuje. Zresztą tak jak Zbigniew Wiśniewski, który podobnie jak Długosz był w zarządzie First Daty.

Reklama

Nowy prezes PSP ma również doświadczenia zawodowe związane z pracą w bankach. W latach 2005–2008 kierował Centrum Operacji Kartowych w PKO BP. Trafił tam po tym, jak bank przejął internetowy projekt Inteligo. Długosz był jednym z twórców tej marki, dla której m.in. uruchomił pierwszy na naszym rynku pełny outsourcing kart płatniczych. Pracował także w Banku Millennium, gdzie odpowiadała między innymi za wdrożenie wydawnictwa kart American Express i Visa.

Grzegorz Długosz jest absolwentem Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie o kierunku matematycznym. Ukończył kursy organizowane przez Suples and Europay Academy, DePaul University Chicago – Department of Finance, a także Międzynarodową Szkołę Bankowości i Finansów w Katowicach we współpracy z University of Wales.