Od 1 czerwca dyrektorem generalnym Pramerica Życie TUiR jest Aneta Podyma. Wkrótce będzie też pełnić funkcję prezesa firmy. Stanowisko obejmie po uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdaniem nowego bezpośredniego przełożonego Anety Podymy Jamesa Weakleya, prezesa regionalnego na Europę i Amerykę Łacińską w międzynarodowym dziale ubezpieczeń Prudential Financial, właściciela firmy Pramerica, głównym zadaniem nowej dyrektor generalnej spółki w Polsce będzie wzmocnienie jej pozycji na naszym rynku ubezpieczeń na życie. – Aneta ma imponujące osiągnięcia w branży finansowej i szczególną wagę przykłada do obsługi klienta oraz wyników sprzedażowych, jest więc idealną osobą do realizacji tego celu – mówi James Weakley.

W ostatnim okresie w Pramerice panowało bezkrólewie. Spółka nie miała prezesa, a jego obowiązki pełniła Helena Gosk, która po nominacji Anety Podymy pozostanie w firmie na stanowisku wiceprezesa. Brak prezesa nie sprzyjał rozwojowi w trudnych okolicznościach rynkowych, w jakich firmie przychodzi działać.

Chodzi przede wszystkim o zamieszanie wokół ubezpieczeń kapitałowych. Produkt ten sam w sobie nie jest zły, pozwala odkładać pieniądze na przykład na emeryturę, przy jednoczesnej ochronie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Problem w tym jednak, że wielu klientów firm ubezpieczeniowych, którzy go kupili, czuje się oszukanych, bo nie może z niego zrezygnować przed terminem. A jeżeli to zrobią, tracą większość wpłaconych pieniędzy. Obecnie sprawa polis kapitałowych jest przedmiotem zainteresowania wielu sądów w Polsce, które rozpatrują pozwy indywidualne i kilka zbiorowych przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym. Liczbę poszkodowanych szacuje się na co najmniej kilkaset tysięcy.

To ważne w kontekście nowej prezes Pramerica. Firmy tej wprawdzie nie ma w grupie towarzystw, z którymi klienci procesują się o polisy kapitałowe, ale afera związana z nimi zepsuła atmosferę wokół całej branży ubezpieczeń na życie w Polsce. I niekorzystnie wpłynęła na wizerunek wszystkich firm z tej branży, niezależnie od tego, czy w sprzedaż polis kapitałowych były zaangażowane, czy nie. To znacznie utrudni nowej prezes Pramerica wypełnianie powierzonego jej zadania. Zwłaszcza że polskie społeczeństwo nigdy nie należało do tych, które szczególnie lubią ubezpieczać się na życie, i przekonanie go do tego nie będzie łatwe.

Reklama

– Rzeczowa i konkretna – tak o Anecie Podymie mówią ludzie, którzy mieli możliwość współpracy z nią już wcześniej. Bezpośrednio przed objęciem stanowiska w Pramerica Aneta Podyma pracowała w Genworth Financial, firmie specjalizującej się w produktach ubezpieczeniowych z segmentu bancassurance. Tu od 2013 r. pełniła funkcję dyrektora zarządzającego na Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Odpowiadała m.in. za wzrost biznesu oraz tworzenie strategii rozwoju ubezpieczeń w oparciu o nowe produkty, kanały dystrybucji i działania promocyjne. Kładła szczególny nacisk na jakość posprzedażowej obsługi klienta.

Wcześniej przez trzy lata pełniła funkcję prezesa i przewodniczącego komitetu ds. zarządzania ryzykiem w Axa TFI. Natomiast przed pracą w Axa – w latach 2006–2010 – była odpowiedzialna za uruchomienie w Warszawie lokalnego biura globalnego giganta funduszu inwestycyjnego BlackRock. Karierę zawodową zaczynała w grupie Merrill Lynch, gdzie pracowała od 1999 do 2006 r.

Podyma studiowała we Wrocławiu, ale także we Francji, m.in. na słynnej Sorbonie. Ma tytuł magistra zarządzania i administracji uzyskany w ramach programu DESA na Conservatione national des arts et mitiers w Paryżu. Zna kilka języków, mówi biegle po francusku i angielsku. W licznych wywiadach prasowych zapewnia, że wierzy w ludzi, stara się pomagać rozwijać im skrzydła, bo stawia na pracę w grupie. Deklaruje, że ma mnóstwo hobby i notorycznie brakuje jej czasu, aby się im poświęcić. Uwielbia Japonię i Chiny oraz sztukę i rysunek z tamtych rejonów.

Podyma znana jest także z aktywności społecznej. Od 2012 r. przewodniczyła Radzie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W 2011 r. współtworzyła ogólnopolską inicjatywę Koalicja Prezesów Wolontariuszy, w której aktywnie działa do dziś. Między innymi dlatego wielokrotnie wymieniana była w gronie najbardziej wpływowych kobiet w branży finansowej. W 2011 r. znalazła się w pierwszej dziesiątce takiego zestawienia DGP. Była również w gronie 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce miesięcznika Home & Market, 10 najważniejszych kobiet w polskim sektorze finansów oraz 50 najlepszych polskich menedżerek „Wprost”, a także 10 najważniejszych kobiet w polskim biznesie według „Rzeczpospolitej”.

Więcej o znanych biznesmenach czytaj na twarzebiznesu.pl