Podpisałem Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 roku; ten plan zakłada modernizację o wartości 185 mld złotych - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Nowoczesny sprzęt ma co do zasady trafiać na wschód kraju - zapowiedział.

Mariusz Błaszczak podkreślił podczas konferencji prasowej, jest to jeden z najważniejszy dokumentów planistycznych mających wpływ na rozwój polskiego wojska.

Szef MON poinformował, że nowy plan zakłada modernizację o wartości 185 mld zł. Jest to o 45 mld zł więcej niż w planie poprzednim. "Jest to rekordowy plan, jeżeli chodzi o wartość" - podkreślił.

Błaszczak zapowiedział, że "co do zasady" nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wzmocnienie wschodniej flanki kraju. W tym kontekście przypomniał, że powołał już czwartą dywizję, która ma operować właśnie na wschodzie. "Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie Wojska Polskiego, ale stanowi znaczące wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO" - podkreślił.

Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 roku; który zakłada modernizację o wartości 185 mld złotych.

Reklama

Szef MON podkreślił podczas konferencji prasowej, że wśród priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji.

"Dlaczego właśnie ten sprzęt uważam za niezbędny, za priorytetowy? Dlatego, że po pierwsze samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują zdolności bojowe części floty sił powietrznych wojska polskiego - myślę tu o samolotach F-16 - pozwolą one na zastąpienie wysłużonych samolotów postsowieckich, w tym Su-22 i MiG-29, które mają niewielką przydatność na dzisiejszym polu walki" - powiedział Błaszczak.

Jak zauważył, wysłużone samoloty w czasie ubiegłych lat ulegały awariom i dochodziło do wypadków, w tym jednego wypadku tragicznego w skutkach.

"Oczekuję zarówno od szefa sztabu generalnego jak i od szefa inspektoratu uzbrojenia, podjęcia natychmiastowych działań, by zrealizować to priorytetowe zadanie" - oświadczył Błaszczak. Zadeklarował, że chce zakupu 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji.

Błaszczak poinformował, że wśród priorytetów jest też "budowa polskiego, własnego systemu antydostępowego". "Chodzi o obronę przeciwlotniczą, chodzi o to, by do już zakupionych rakiet średniego zasięgu Patriot, by z nim zintegrować również rakiety krótkiego zasięgu, produkowane w Polsce" - powiedział szef MON. Jak podkreślił, jest to szansa dla polskiego przemysłu.

>>> Czytaj też: Nowe zwolnienia podatkowe dla inwestorów. Oto główne założenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego