Jak głosi komunikat ministerstwa, aukcją pięcioletnich obligacji zarządzać będzie konsorcjum sześciu globalnych banków, a jej wyniki mogą być znane już we wtorek.

Będzie to pierwsze samodzielne wkroczenie Grecji na międzynarodowe rynki pieniądza od 2014 roku, kiedy to dokonała ona dwukrotnej emisji obligacji. Po utworzeniu rządu Ciprasa w styczniu 2015 roku ponownie pojawiły się problemy z utrzymaniem równowagi budżetowej. Stabilność finansową państwa wspomaga obecnie uzgodniony z zagranicznymi kredytodawcami latem 2015 roku trzeci pakiet pomocowy w wysokości 86 mld euro, który może być wykorzystywany do sierpnia przyszłego roku.

Ateny zapowiadają, że jeśli nowe obligacje zostaną rozprzedane na korzystnych warunkach, zaoferują inwestorom wykupienie wyemitowanych wcześniej papierów dłużnych o terminach zapadalności do 2019 roku.

Jak wskazuje agencja AP, choć dług publiczny Grecji pozostaje na bardzo wysokim poziomie około 175 proc. produktu krajowego brutto, to jej doraźna sytuacja budżetowa znacznie się poprawiła i większość analityków prognozuje przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

>>> Czytaj też: Grecja dostanie 1,6 mld euro. Ale MFW stawia warunki