Podwyższenie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł na dziecko z 500 zł w styczniu 2024 r. odbędzie się w momencie, kiedy inflacja wyniesie 8-8,5% r/r i będziemy po jednej lub dwóch obniżkach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), uważa minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zapytany w Radiu Zet, czy wprowadzenie 800+ od stycznia 2024 r. będzie ryzykiem zastopowania spadku inflacji, Buda odpowiedział: "Wtedy będziemy mieli 8-8,5% inflacji i będziemy 'na spadku'. I będziemy po pierwszej obniżce albo po dwóch obniżkach stóp procentowych. Na całym świecie inflacja będzie spadała".

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7% r/r w kwietniu br. (wobec 16,1% r/r w marcu).

Premier Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj wieczorem w Polsat News, że według niego istnieje szansa na obniżenie stóp procentowych między wrześniem a grudniem br.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński poinformował, że "mógłby zgodzić się" z opinią niektórych członków RPP, według których pod koniec roku, czy w ostatnim kwartale, może pojawić się sytuacja umożliwiająca obniżanie stóp procentowych, ale podkreślił, że obecnie jest to daleko przedwczesne.

Reklama

RPP utrzymała w ub. tygodniu stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.