"Kijów wysłał już swoją prośbę do MFW i obecnie konsultuje się z funduszem w sprawie nowego finansowania" - cytuje agencja Reuters szefa Narodowego Banku Ukrainy.

Szewczenko wyraził nadzieję, że MFW wspomoże Ukrainę kwotą do 20 miliardów dolarów na okres od dwóch do trzech lat.

Jak pisze Reuters, według szacunków finansistów, dotkniętej wojną gospodarce Ukrainy grozi załamanie gospodarcze na poziomie 35-45 proc. PKB w 2022 r. i miesięczny deficyt budżetowy w wysokości 5 mld dolarów. W związku z tym państwo to jest silnie uzależnione od finansowania zewnętrznego od partnerów zachodnich.

Reklama

Według Szewczenki wsparcie MFW powinno zawierać środki, które pomogą ustabilizować gospodarkę Ukrainy, przywrócić krajowi warunki przedwojenne, zapewnić elastyczny kurs walutowy oraz zrównoważoną politykę fiskalną.

Grupa wierzycieli Ukrainy ogłosiła już zamiar odroczenia spłaty kapitału zadłużenia wraz z odsetkami do końca 2023 roku z możliwością przedłużenia odroczenia o kolejny rok. Zdaniem ministra finansów Ukrainy Serhija Marczenki umożliwi to skierowanie zaoszczędzonych 5 mld dolarów na pilne potrzeby: ochronę socjalną i wsparcie finansowe personelu wojskowego.