Zebrane środki zostaną wykorzystane na pokrycie płatności związanych z Funduszem Odbudowy (NextGenerationEU); wsparcie dla Ukrainy w ramach unijnego programu pomocy mikrofinansowej oraz wszelkie dodatkowe potrzeby w zakresie płatności, które mogą wynikać z innych istniejących programów UE, takich jak europejski mechanizm stabilizacji finansowej.

Pożyczki UE są gwarantowane przez budżet UE

Komisja będzie nadal emitować obligacje w ramach swojego jednolitego podejścia do finansowania i pod wspólną marką obligacji UE.

W połączeniu z pomyślną realizacją celu finansowania w pierwszej połowie roku (80 mld euro), finansowanie w drugiej połowie 2023 r. zwiększy emisje UE w 2023 r. do kwoty 120 mld euro, co odpowiada kwotom w 2022 r.

Komisja Europejska zaciąga pożyczki na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu Unii Europejskiej i wypłaca środki państwom członkowskim i państwom trzecim w ramach różnych programów pożyczkowych. Pożyczki UE są gwarantowane przez budżet UE, a składki do budżetu UE są bezwarunkowym obowiązkiem prawnym wszystkich państw członkowskich na mocy traktatów.

Komisja wypłaciła dotychczas 153,38 mld euro w formie dotacji i pożyczek państwom członkowskim UE

Od stycznia 2023 r. Komisja Europejska emituje obligacje UE pod jedną marką zamiast obligacji z osobną etykietą dla poszczególnych programów.

Na podstawie obligacji UE zebranych od połowy 2021 r. Komisja wypłaciła dotychczas 153,38 mld euro w formie dotacji i pożyczek państwom członkowskim UE.

W ramach programu pomocy makrofinansowej (MFA) UE udziela średnio i długoterminowych pożyczek lub dotacji lub kombinacji tych środków krajom partnerskim doświadczającym kryzysu bilansu płatniczego. Beneficjentami pomocy makrofinansowej są Albania, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Jordania, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Tunezja, Ukraina.

Z Brukseli Łukasz Osiński