Po godz. 10.20 we wtorek w Sejmie rozpoczęło się exposé premiera Donalda Tuska. Jego wystąpienie trwało ok. dwóch godzin i zakończyło się po 12:20. Następnie exposé i wniosek o wotum zaufania dla Rady Ministrów przedstawionej przez Tuska będą przedmiotem debaty posłów oraz głosowania, zaplanowanego po godz. 16:00.

NATO i Unia Europejska

Samotna Polska, to Polska narażona na największe ryzyka; wzywam wszystkich bez wyjątku, żebyście rozpoczęli współpracę z nowym rządem nad osadzeniem Polski na mocnych podstawach we Wspólnocie - powiedział w exposé Donald Tusk.
Reklama

Tusk zaapelował w swoim sejmowym exposé: "Proszę wszystkich, abyśmy przestali udawać, że zagrożeniem dla Polski są nasi przyjaciele i sojusznicy z Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej". "To jest naprawdę gra ryzykowna, żeby nie powiedzieć, szalona" - podkreślił.

Donald Tusk zauważył, że mamy dzisiaj Rosję atakującą Ukrainę, "mamy wszyscy poczucie, że tam jest daleko do rozstrzygnięcia". "Chyba wszyscy wiemy, co by się stało, gdyby Rosja zatriumfowała w tym konflikcie. I chyba w tej sytuacji, w tym kontekście, chyba nie możemy i nikt na tej sali nie ma prawa uważać, że nie zna wysokości tej stawki" - dodał.

"Każdy, kto skończył szkołę podstawową, podstawowy kurs historii, musi wiedzieć, że samotna Polska, to jest Polska narażona na największe ryzyka" - oświadczył.

"Wzywam wszystkich tutaj bez wyjątku, żebyście rozpoczęli współpracę z nowym rządem nad osadzeniem Polski na takich mocnych podstawach, w tej wspólnocie, która jest naszą wspólnotą. I żebyście pomogli temu rządowi i mnie osobiście, w odbudowaniu pozycji Polski, po to, żeby to Polska decydowała, jak ma wyglądać Unia Europejska. I my naprawdę to zrobimy" - podkreślił Tusk.

Polska jest i będzie silnym ogniwem NATO, będzie stabilnym sojusznikiem USA. Polska odzyska pozycję lidera UE, na którą bez cienia przesady zasługuje - powiedział premier Donald Tusk we wtorek podczas swojego exposé w Sejmie.

Podczas wygłaszanego we wtorek w Sejmie exposé Tusk stwierdził, że "żyjemy w takim momencie historycznym, w którym chyba nikt nie może mieć wątpliwości, co jest naszym głównym zadaniem". "Nie możemy udawać, że żyjemy w świecie, który pozwala na niekończące się kłótnie i swary. Żyjemy w miejscu i w czasie, które bezwzględnie wymaga odbudowy politycznej wspólnoty i politycznego współdziałania" - mówił.

"Na świecie robi się naprawdę niebezpiecznie" - mówił Tusk, podkreślając, że podzielony naród jest o wiele bardziej narażony na skutki toczących się na świecie konfliktów. "Jeżeli dalej będziemy podzieleni na takie dwie nieprzystające połówki, to tak jakby było nas dwa razy mniej, jakby Polska była dwa razy mniejsza. To zadanie, jakie przed nami stoi, wymaga pełnej koncentracji sił i dobrej woli" - powiedział premier. I dodał, że "ten slogan, że siła jest w jedności, nie jest dzisiaj sloganem; to jest pierwsze polityczne przykazanie".

Środki z KPO

Tak, przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców, polskie samorządy, miliardy euro - zapewnił we wtorkowym expose w Sejmie premier Donald Tusk.

Donald Tusk wskazał, że Radosława Sikorskiego, który będzie ministrem spraw zagranicznych nie musi przedstawiać. "Nie będę przedstawiać jego życiorysu, bo pewnie bym zawstydził tutaj kilku bohaterów aktywnych w ostatnim dniu rewolucji. Znamy takich" - dodał premier.

>>> Kim jest Radosław Sikorski? Przyszły minister spraw zagranicznych [BIOGRAM]

Zapewnił, że wspólnie będą dbali "o pozycję Polski na arenie międzynarodowej i o efektywną pracę na rzecz Ukrainy w jej wojnie z Rosją". "Już przygotowujemy wizyty, z których będą płynęły bardzo konkretne wnioski" - zapowiedział.

"Tak, przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców, polskie samorządy miliardy euro" - zapowiedział Tusk.

"Władysław Bartoszewski kiedyś powiedział, że +warto być przyzwoitym+, chociaż nie zawsze się to opłaca. Być może opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto. (...) Wrócę z Brukseli z tymi załatwionymi pieniędzmi. I wiecie co powiem Polkom i Polakom? Że udało się w ciągu pierwszych kilku dni naszych rządów być przyzwoitym i że to się nam wszystkim opłaciło" - zaznaczył premier.

Tusk przekazał, że Krzysztof Gawkowski będzie wicepremierem oraz ministrem odpowiedzialnym za cyfryzację. "Nie muszę nikogo przekonywać, jakim wyzwaniem jest dzisiaj cyfryzacja" - dodał.

Uzbrojenie i polska armia

Polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników – mówił we wtorek w Sejmie podczas exposé premier Donald Tusk. Odnosząc się do koalicji rządowej, dodał: "My się nie pokłócimy. Nasza koalicja da przykład wyjątkowej solidarności, lojalności i odpowiedzialności".

Tusk wskazał, że pierwszym wicepremierem w jego rządzie będzie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który obejmie też funkcję szefa MON.

>>> Kim jest Władysław Kosiniak-Kamysz? Przyszły wicepremier, minister obrony narodowej [BIOGRAM]

"Zależy nam bardzo, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk. Młody, ale niezwykle doświadczony" – mówił Tusk.

"Nadzór cywilny nad polskim wojskiem to jest coś naprawdę dzisiaj kluczowego. Ten nadzór to przede wszystkim konsekwentne uzbrajanie polskiej armii z poszanowaniem tych wszystkich i zobowiązań i kontraktów zawartych przez naszych poprzedników" – zapowiedział premier. "Oczywiście wykluczam sytuację, w których okazałoby się, że jakiekolwiek działania miałyby charakter korupcyjny" – zaznaczył.

"Z przekonaniem, także w imieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, możemy powiedzieć, że polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników" – wskazał.

Premier, w kontekście Kosiniaka-Kamysza, nawiązał też do koalicji rządowej. "My się nie pokłócimy. Przez cztery lata będziemy (działać) solidarnie, z wzajemnym szacunkiem (...), z przyjaźnią i przekonaniem, że razem można zrobić więcej" – mówił.

Zapowiedział też, że wraz z liderami pozostałych ugrupowań koalicyjnych będzie czuwał, by koalicja współpracowała harmonijnie i solidarnie.

"Te nadzieje, które gdzieś tam się pojawiały w kuluarach, że ta kadencja potrwa krócej, to są płonne nadzieje" – zaznaczył.

"Naoglądaliśmy się władzy, gdzie interesy osobiste, osobiste ambicje uniemożliwiały zajęcie się poważnymi problemami. Przez długie miesiące i lata zajmowaliście się głównie sobą" – dodał Tusk, zwracając się do posłów PiS-u.

"Nasza koalicja da przykład wyjątkowej solidarności, lojalności i odpowiedzialności. Zobaczycie, za cztery lata przyznacie mi rację" – powiedział Tusk.

Kryzys migracyjny

Donald Tusk podczas wystąpienia poruszył m.in. temat migracji. Jak mówił, można szanować innego człowieka, inne religie, inne rasy, i równocześnie mieć świadomość, jak wielkim zagrożeniem dla Europy i całego świata są turbulencje związane z niekontrolowaną "wędrówką ludów" spowodowaną wojnami, biedą czy zmianami klimatycznymi.

"Będę proponował - i to będzie także chyba widoczna zmiana w porównaniu do ostatnich lat - żebyśmy umieli bardzo precyzyjnie rozróżnić narzędzia, metody działania, które są należne wspólnocie narodowej, które służą umacnianiu suwerenności państwowej Polski od narzędzi, z których też musimy umieć korzystać, na rzecz wspólnoty europejskiej czy wspólnoty globalnej" - oświadczył.

"Chciałbym, żeby to wreszcie dotarło do wszystkich w tej Izbie, że z kryzysem migracyjnym czy z katastrofą klimatyczną nie poradzi sobie pojedyncze państwo" - zaznaczył Tusk, zwracając uwagę, że z presją migracyjną nie są sobie w stanie poradzić USA. I dodał: "Chcę, żeby Polska umiała wziąć współodpowiedzialność za ochronę europejskich granic i za ochronę europejskiego terytorium".

Premier zapowiedział ponadto, że w programie jego rządu nie będzie miejsca na handel wizami i nie będzie tolerancji dla pozornych działań. "Polska wschodnia granica będzie granicą szczelną. Polskie służby, polska administracja, my wszyscy także tutaj w tej Izbie będziemy skutecznie dbali o to, aby polskie i europejskie terytorium, aby polskie i europejskie granice były skutecznie chronione" - deklarował.

Dodał, że można to robić skutecznie i równocześnie z poszanowaniem dla innych ludzi. "Można ochronić polską granicę i jednocześnie być ludzkim" - mówił.

"Nie będziemy się dłużej wstydzić ani za to, że setki tysięcy ludzi korzystają ze skorumpowanego systemu zorganizowanego przez poprzednią ekipę, i ta rzeka ludzi w sposób niekontrolowany, nie wiadomo kto, nie wiadomo kiedy wlewała się do Polski i do UE; nie będzie tego więcej" - powiedział. Dodał, że każdy szczegół sprawy wiz będzie wyjaśniony.

Bezpieczeństwo energetyczne

Jak zapowiedział premier, za kilkadziesiąt godzin przedstawimy informację o źródłach decyzji ws. bezpieczeństwa energetycznego np. dot. małych elektrowni jądrowych. Będziemy musieli konkretnie zacząć się "czyszczeniem".

Kasowy PIT i urlop dla przedsiębiorców

Koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania, aby natychmiast wprowadzić postulaty takie, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców, urlop dla przedsiębiorców; ograniczymy też czas kontroli mikroprzedsiębiorców – zapowiedział we wtorek w Sejmie podczas exposé premier Donald Tusk.

Donald Tusk przypomniał o przedstawionych w czasie kampanii wyborczej 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej. Zaznaczył przy tym, że rozmawiał z przyszłymi ministrami na temat projektów, które "będą zrealizowane natychmiast". Wymienił m.in. kasowy PIT.

"Mam dobrą informację, koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania, aby natychmiast wprowadzić te z postulatów, jak na przykład kasowy PIT – czyli przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury" – poinformował Tusk.

Zapowiedział też "urlop dla przedsiębiorców – odstąpienie od płacenia składki wtedy, gdy ich mała firma, działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna".

"Ograniczymy też natychmiast czas kontroli mikroprzedsiębiorców" – dodał Tusk.

Odpowiadając na okrzyki z sali obrad, powiedział: "wiatraki będą alternatywnym źródłem energii w Polsce, wreszcie".

Podwyżki dla nauczycieli i budżetówki

Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. – i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. – zapowiedział premier Donald Tusk.

Podczas wygłoszonego we wtorek exposé w Sejmie premier Tusk przypomniał o tzw. 100 konkretach – propozycjach wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

"Cała Polska zna te konkrety, cała Polska będzie nas z tego rozliczała, nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę powiedzieć – nie obawiamy się żadnej z tej obietnic, zostaną zrealizowane" – zadeklarował.

"Odchodząca ekipa straszyła Polaków: +o, przyjdą nowi, wszystko zabiorą+. (...) Długie godziny siedzieliśmy, by ta obietnica stała się gwarancją: nic, co było dane przez lata, co jest uprawnieniem polskich obywateli, nie zostanie zabrane" – podkreślił.

Jak mówił Tusk, "to nie wystarczy". "Tak jak obiecaliśmy – wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała 5 proc." – zadeklarował.

"Babciowe"

"Śmialiście się z +babciowego+ – będzie +babciowe+. W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł miesięcznie" – dodał, podkreślając, że "to tylko przykłady".

>>> Czym jest "babciowe" obiecane przez Donalda Tuska? Oto szczegóły propozycji

Budżet państwa

Za kilkadziesiąt godzin uzyskamy dostęp do informacji, jak wygląda naprawdę budżet, gdzie są ukryte pieniądze, gdzie i dlaczego zniknęły pieniądze – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że lista działań PiS-u z dwóch ostatnich miesięcy i z ostatnich lat będzie publicznie znana.

Premier, wygłaszając exposé, podkreślił, że program przyszłego rządu pisali Polacy, na podstawie spotkań z ostatnich dwóch lat. "To jest program do bólu konkretny" – dodał.

Zwrócił się do posłów PiS-u. "Wy te dwa miesiące marnowaliście w sposób bezwstydny, nie tylko nic nie robiąc i zwlekając z przekazaniem władzy, ale te dwa miesiące wykorzystaliście do tego, by zabezpieczyć materialnie siebie i swoich partyjnych kolegów i koleżanki. Lista tego, co robiliście przez lata i przez ostatnie dwa miesiące, jest naprawdę imponująca i będzie publicznie znana" – oświadczył Tusk.

Podkreślił, że za kilkadziesiąt godzin nowy rząd uzyska dostęp do "dokumentacji, do informacji, jak wygląda naprawdę budżet, gdzie są ukryte pieniądze, gdzie i dlaczego zniknęły pieniądze".

Dodał, że w ciągu kilkudziesięciu godzin rząd przedstawi też informacje, jakie są źródła decyzji dotyczące przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, np. tzw. małych elektrowni jądrowych.

Rada Fiskalna

Powołana zostanie Rada Fiskalna, która będzie opiniować wydatki państwa, aby nie zagroziły one stabilności finansowej kraju - zapowiedział we wtorkowym expose w Sejmie premier Donald Tusk.

"Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa" - powiedział Tusk.

Jego zdaniem "Polska stanie się modelowym Państwem w całej Unii Europejskiej, godzącym jedną i drugą potrzebę, a więc dobrobytu obywateli i pewności i stabilności państwa".

Premier podkreślił, że nowy rząd będzie prowadził odpowiedzialną politykę fiskalną i zadba o stabilność finansową państwa. Zapowiedział też, że rząd będzie pilnował odpowiedzialnej polityki finansowej, a jednocześnie będzie wspierał Polaków - zarówno tych, którzy chcą pracować, i tych, którzy pracować nie mogą i potrzebują pomocy.

Druga waloryzacja rent i emerytur

Nowa koalicja rządząca spełni wszystkie swoje obietnice, natychmiast ruszą takie działania jak druga waloryzacja rent i emerytur w ciągu roku, gdy inflacja przekroczy 5 proc., czy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. od 1 stycznia - poinformował premier Donald Tusk w Sejmie.

Tusk podkreślił, że nowy rząd koalicyjny nie obawia się żadnych ze swoich obietnic i wszystkie "zostaną zrealizowane."

"Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. i ten wzrost będzie od pierwszego stycznia, tak ja obiecaliśmy. Wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 proc. - tak jak obiecaliśmy" - powiedział premier.

"Wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur, wtedy kiedy inflacja będzie przekraczała 5 proc."- dodał.

Tusk zapowiedział wypłaty w ramach programu Aktywna mama.

"W ramach programu Aktywna mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują tej pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł miesięcznie" - wymienił Donald Tusk dodając, że to przykłady działań, które ruszą natychmiast.

Przyszłość CPK

Przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie rozstrzygnięta w sposób transparentny, przy udziale niezależnych ekspertów, a sam projekt będzie służył Polsce - zapowiedział we wtorkowym expose w Sejmie premier Donald Tusk.

"Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny" - zapowiedział Tusk.

Jak dodał, minister (infrastruktury) Dariusz Klimczak, a także pełnomocnik rządu do spraw CPK, "w sposób otwarty, czytelny, bez jakichś dziwnych sytuacji jakie towarzyszą od samego początku tego projektu, na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują o tym jaka jest przyszłość CPK i będą uczestniczyli w tym procesie wybitni i bezstronni eksperci". "Będzie to projekt, który będzie służył Polsce w sposób najbardziej racjonalny" - powiedział Tusk.

>>> Kim jest Dariusz Klimczak? Przyszły minister infrastruktury [BIOGRAM]

Podkreślił, że CPK będzie służył Polkom i Polakom w sposób, jaki obecnie służą i będą służyły polskie lotniska regionalne.

Mówiąc o przyszłości CPK premier zapowiedział, że żadna inwestycja w Polsce nie będzie taką, która doprowadza do tragedii i do rozpaczy polskie rodziny.

Ochrona lasów

Polska nie może być śmietniskiem Europy, nie może być więcej hańbiących obrazów płonących wysypisk. Czarny obraz zatrutej Odry, lasów, które znikały wyrąbane, a drewno wyjeżdżało do Chin. To się skończyło – mówił we wtorek w exposé Donald Tusk.

Tusk wskazał, że ministrem klimatu i środowiska w jego rządzie będzie Paulina Hennig-Kloska (Polska2050-TD), a pracami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pokieruje Jan Grabiec (PO).

Przedstawiając przyszłą minister klimatu i środowiska, powiedział: "Przeszła już bardzo poważny test, więc możecie spodziewać się państwo, sprawdziliście to już w boju, że jest kobietą bardzo dzielną, odporną na ataki, kompetentną". "Ci wszyscy, którzy czekają w Polsce na odnawialne źródła energii, na wiatraki, na ochronę środowiska, ci wszyscy, którzy czekają..." – mówił Tusk.

"Chyba nie muszę nikogo przekonywać, użyłem już tego terminu +stajnia Augiasza+, ale chyba w ochronie środowiska mamy tu prawie dosłownie z czymś takim do czynienia" – kontynuował Donald Tusk.

"Polska nie może być śmietniskiem Europy. Nie będzie nigdy więcej tych hańbiących obrazów, tych nieustannie płonących legalnych, nielegalnych wysypisk, składowisk. Ten czarny obraz, ten tragiczny obraz zatrutej Odry, ten dramatyczny obraz lasów, które znikały na naszych oczach i wyjeżdżały, jakby całe knieje, wyrąbane do Chin. To się skończyło. Skończyła się ta partyjna prywatyzacja Lasów Państwowych" – powiedział premier.

"Straszyliście Polaków prywatyzacją Lasów Państwowych, cała Polska zobaczyła, co zrobiliście" – zwrócił się do posłów PiS. "To jest jedno z naszych największych dóbr. Jak my mówimy, przecież to nie chodzi o jakieś ideologiczne konstrukcje, przecież to jest nasze święte dobro. Przecież dobrze wiecie, że współczesne wojny będą się toczyły m.in. o dostęp do wody. Nie ma dzisiaj, być może, bardziej wartościowego, strategicznego zasobu jak czysta woda. Mówimy tu o retencji i o problemie zatrutych polskich rzek" – mówił.

"Lasy, środowisko naturalne, przecież to są rzeczy, z których chcemy być dumni. Ja chcę znowu, by polskie rodziny, Polki i Polacy, zobaczyli, jak wygląda prawdziwy las" – wskazał Tusk. "Las to nie jest gospodarka drewnem. Las to jest nasz święty zasób narodowy i będziemy go znowu chronić tak, jak na to zasługuje. I będziemy mieli okazję współpracować z tymi wszystkimi, bo to jest przygniatająca większość – leśnikami, strażnikami ochrony przyrody, z tymi, którzy pracowali w parkach narodowych, to jest cała rzesza ludzi, którzy kochają lasy, rozumieją mądrą gospodarkę leśną. I zobaczycie, że jest możliwe, że już nie będzie tak, że polski przedsiębiorca kupuje drewno w Niemczech, Austrii, Szwecji, bo polskie drewno wyjeżdża z bliżej nieznanych powodów hurtowo do Chin. Polski przedsiębiorca zobaczy, że można chronić lasy i równocześnie polskie drewno może być dostępne na rynku i może być tańsze niż szwedzkie" – zapewniał premier.

"Nie wiem, jak wam się udało, bo to jest cud na ziemi, wyrąbaliście najwięcej drzew w historii i polskie drewno jest najdroższe w historii. Jak to jest możliwe? Wy nie tylko wyrżnęliście polskie lasy, ale niemal zarżnęliście dumę polskiego przemysłu, jakim był polski przemysł pracujący na drewnie. Bardzo się cieszę, że będziemy z panią Pauliną Hennig-Kloską także w tej sprawie współpracowali" – dodał.

Mówiąc o Janie Grabcu, zaznaczył, że jest to jeden z jego najbliższych współpracowników.

"Zadba o to, żeby nasze działania były sprawnie koordynowane, żebyśmy nie musieli się już nigdy więcej wstydzić za legislacyjne niechlujstwo, za zły obieg dokumentów" – powiedział. Ocenił, że "przez ostatnie lata mieliśmy bardzo dużo wszyscy powodów do wstydu, jak pracuje administracja państwowa po rządami PiS". Podał, że rolą ministra Grabca będzie naprawa tej sytuacji.

Comiesięczne sprawozdanie rządu z tego, co udało się zrobić

Chciałbym się zobowiązać, że każdego miesiąca, gdzieś w Polsce, w sposób otwarty, publiczny, znajdę czas, aby "wyspowiadać się" w imieniu mojego rządu z tego, co zrobiliśmy, co się udało, gdzie jest kłopot; uczciwie i prawdziwie – powiedział we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk.

Podczas expose we wtorek w Sejmie Donald Tusk zapowiedział, że raz w miesiącu będzie składał Polkom i Polakom "sprawozdania od serca".

"Chciałbym tutaj się zobowiązać, że każdego miesiąca, gdzieś w Polsce, w sposób otwarty, publiczny - czy przyjdzie 10 tysięcy ludzi, czy 5 osób - znajdę czas, aby +wyspowiadać się+ w imieniu mojego rządu z tego, co zrobiliśmy, z tego, co się udało, gdzie jest kłopot - uczciwie i prawdziwie. Będziemy każdego miesiąca takie sprawozdawcze expose składali" - poinformował premier.

"Nie możemy, nie mamy prawa, zmarnować tego wielkiego odrodzenia", które nastąpiło 15 października - podkreślił. "Szczęśliwej Polski już czas" - dodał Tusk. (PAP)

Autorzy: Daria Porycka, Rafał Białkowski, Paulina Kurek, Mikołaj Małecki, Karolina Kropiwiec, Łukasz Pawłowski, Aleksandra Kiełczykowska, Iwona Żurek, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Skład rządu Donalda Tuska. Lista ministrów