Każdy posiadacz starego samochodu drży na sam dźwięk słowa „rdza”. Korozji nie obawiają się jednak wyłącznie użytkownicy oldtimerów. Proces ten muszą brać pod uwagę także konstruktorzy pojazdów (kiepsko zabezpieczone blachy przyczyniły się do fatalnej opinii o Lancii w Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji do opuszczenia tego rynku przez włoską markę w latach 90.), statków, budynków czy mostów.
Jednym ze sposobów ochrony przed korozją jest stosowanie farb, którymi pokrywa się powierzchnię metali. Nie mówimy tutaj jednak o produktach, które można znaleźć na półkach marketów budowlanych. Chodzi o farby – w tym grunty – o znacznie większej wytrzymałości. Takie, które będą w stanie zabezpieczać metal nawet przez ćwierć wieku. Często takie farby zawierają dużo cynku – ten jednak w wysokich stężeniach jest szkodliwy dla organizmów żywych.
Dlatego naukowcy pracują nad zmniejszeniem jego zawartości w gruntach. Kilka sposobów opracowali badacze z Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Łukasiewicz-IMPiB).
Treść całego artykułu przeczytasz w Magazynie Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP.